Květnové počasí na jihu Moravy ještě zachránilo část úrody

Zatímco některé polní plodiny na jižní Moravě květnové deštivé a chladné počasí zachránilo, některé byly suchem tak zdecimované, že ani květnová vláha už škodám nezabránila. Pozdě přišla pro ozimý ječmen, někde i pro ozimou pšenici, naopak dobře se vede jarním plodinám či cukrové řepě. Slabý bude také výnos z první seče krmiv pro zvířata, vyplývá z odpovědí zemědělců.

"Pšenice je řidší a ne všechny odnože jsou životaschopné. Nyní se bude rozhodovat o velikosti zrna. Už teď je ale možné říct, že výnos bude kvůli suchu o 30 procent nižší, než by byl v případě příznivých podmínek," řekl předseda Pomony Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný. V Agrospolu Knínice z Blanenska nejhůře dopadl ozimý ječmen. "Jak přišel déšť, tak už vymetal a klasy jsou malé. U ostatních plodin, jako je ozimá pšenice a jarní ječmen, teprve uvidíme, jak vystrčí klasy. Odnoží je přece jen více než loni," řekl předseda Ladislav Menšík. O velikosti úrody se rozhodne během dvou následujících týdnů. Podle ředitele podniku Pooslaví Nová Ves Lukáše Jurečky déšť zachránil to, co ještě přežilo. "Díky tomu by mohly být ztráty u obilnin do deseti procent," řekl Jurečka, který hospodaří na západním Brněnsku. "Zůstala nám šance mít solidní úrodu," řekl Jurečka.
U řepky je podle zemědělců otázka, jak nakonec dopadne, i když sucho na ni dopadlo poměrně tvrdě. Problematické je pro zemědělce nyní zajištění dostatku píce pro zvířata, protože trvalé travní porosty či vojtěška rostly v dubnu jen málo. "Před dešti vojtěška narostla jen deset až 15 centimetrů, teď poskočila o 20 až 30 centimetrů. Zvažovali jsme, kdy do ní vyjedeme a teď čekáme, až to trochu oschne," řekl Jurečka. Menšík doufá, že přijde pár suchých dnů, aby nepřišel druhý extrém, že konečně narostlá vojtěška na polích začne hnít. "I tak ale nebude první seč nic moc, druhá už by snad měla být lepší," řekl Menšík.
Dobře se naopak nyní daří například cukrové řepě, kukuřice čeká na teplejší počasí. Zatím je na řadě míst kvůli nízkým teplotám zažloutlá. Jarní plodiny vzcházejí sice nerovnoměrně, ale zatím vypadají dobře.
V Těšeticích se také musejí potýkat například až s kalamitně přemnoženými hraboši, kteří mohou ještě jinak solidní úrodu zdecimovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down