13.05.2002 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvóta by zničila škrob

Jako nepřijatelnou odmítají svorně bramboráři, škrobárny a ministerstvo zemědělství národní kvótu pro bramborový škrob, kterou nám navrhuje Evropská komise,. Varují, že tak nízký limit by znamenal zmaření nemalých investic a vynaložených státních podpor, likvidaci škrobáren a konec pěstování brambor v některých oblastech.

Zatímco Česká republika žádala o kvótu 45 tisíc tun, komise nám přiděluje pouhých 17 tisíc tun. Za směrodatnou pro tuzemskou produkci bramborového škrobu si totiž vzala slabá léta 1997 až 1999, kdy domácí výrobce dusil bezcelní dovoz dotovaných modifikovaných škrobů. Přitom v předcházejícím i následném období byla produkce podstatně vyšší, brání se nespravedlivému přídělu Český škrobárenský svaz a požaduje, aby kvóta vycházela z loňské výroby 29 611 tun. Letos bude podle svazu nasmlouváno kolem 38 tisíc tun škrobu, v příštím roce by jeho výroba mohla stoupnout už na 45 tisíc tun a v dalším pak na 51 tisíc tun. Škrobárny přitom hlásí, že kapacitně jsou na 51 tisíc tun připraveny už nyní.
„Investovali jsme 230 milionů korun do naší konkurenceschopnosti a v modernizaci dále pokračujeme. Nyní stavíme novou moderní linku,“ uvedl Josef Hadrava, ekonom akciové společnosti Škrobárny Pelhřimov, spolu s Lyckeby Amylex největšími výrobci bramborového škrobu v republice. Nízká kvóta by však zmařila investice jak do modernizovaných provozů, tak do pěstování brambor, protestují zpracovatelé a zemědělci.
„Výroba by nepokryla ani současnou, natož budoucí spotřebu škrobu,“ odmítá návrh komise předseda Ústředního bramborářského svazu ČR František Novák. Věří, že resortní ministerstvo udělá maximum pro obhájení požadavku uvedeného v pozičním dokumentu, což škrobařům a bramborářům přislíbil první náměstek ministra Antonín Kalina. „Musíme přesvědčit komisi o správnosti našich požadavků. Vysvětlit, že nízkou výrobu v tuzemsku zavinily dotované dovozy škrobu z EU,“ ujišťuje za ministerstvo Jiří Felčárek z tiskového oddělení. Rovněž zástupci škrobáren připomínají, jak se jim v dřívějších letech bez jakýchkoliv státních podpor obtížně soutěžilo se zahraničními výrobci. „V unii je škrob vzhledem k sezónnosti výroby a krátkodobému využívání kapacit výrazně dotovaný, k tomu se ještě subvencuje jeho export. Nám trvalo dlouho, než jsme o nutnosti podpor přesvědčili odpovědná místa,“ poznamenal Hadrava.
Kvóty na bramborový škrob plně podle principů unie spustí ČR od 1. ledna 2004, počítá ministerstvo. „Kvóty budou na zpracovatele,“ řekl Felčárek. K jejich rozdělování se podle Nováka chtějí vyjádřit také pěstitelé, aby měli stejně jako bramboráři v EU svou kvótu na průmyslové brambory. Očekává přitom, že takové rozepsání kvót nebude o nic jednodušší než u cukru.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down