13.12.2007 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvóty se zřejmě zvýší o dvě procenta

V reakci na rostoucí poptávku v Evropské unii i na světových trzích navrhla včera Evropská komise od 1. dubna příštího roku zvýšení mléčných kvót o dvě procenta. Zvýšení o celkovém objemu 2,84 milionu tun by bylo rozděleno rovnoměrně mezi všech 27 členských států. Toto zvýšení nemá vliv na probíhající hodnocení trhu s mlékem a mléčnými výrobky, které je součástí „kontroly stavu“ společné zemědělské politiky, v rámci níž komise navrhla postupné zvyšování kvót v období do 31. března 2015, tedy doby, kdy uplyne jejich platnost. Informoval o tom mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek.

Návrh komise doplňuje zpráva o perspektivách odvětví mléka a mléčných výrobků v Evropské unii, kterou si rada vyžádala v době dohody o reformě společné zemědělské politiky v roce 2003. Zpráva uvádí, že poptávka po mléce mezi lety 2003 až 2007 stoupala a také v období od roku 2007 do roku 2014 se očekává její další růst. Stejně příznivý je i výhled pro poptávku a ceny na světovém trhu. Podle zprávy je dvouprocentní zvýšení zcela oprávněné. Komise doufá, že evropská rada a parlament přijmout rozhodnutí rychle, aby zvýšení mohlo nabýt účinnosti do 1. dubna.
„Reforma společné zemědělské politiky umožnila zemědělcům tržní produkci a restriktivní mléčné kvóty se s tímto cílem neslučují,“ řekla Mariann Fischer Boelová, komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova. „V uplynulém roce jsme byli svědky prudkého zvýšení cen mléka a sílícího volání po vyšších kvótách. V nadcházejících letech poptávka po mléčných výrobcích s vysokou přidanou hodnotou, zejména po sýru, nadále poroste jak v Evropě, tak ve světě. Musíme našim zemědělcům vytvořit podmínky, aby tuto rostoucí poptávku mohli uspokojit,“ dodala.
Součástí reformy společné zemědělské politiky z roku 2003 je původní návrh komise na dodatečné dvouprocentní zvýšení kvót nad rámec zvýšení o 1,5 procenta, které již bylo schváleno pro jedenáct členských států v programu Agenda 2000. Rada dodatečné zvýšení neschválila, ale požádala komisi, aby před přijetím konečného rozhodnutí podala zprávu o stavu trhu po úplném provedení reformy.
Reforma z roku 2003 zavedla také řadu dalších změn v organizaci trhu s mlékem a mléčnými výrobky, aby lépe odpovídal na signály trhu, přičemž jednou z nich bylo snížení intervenčních cen pro máslo a sušené odstředěné mléko. Bylo rovněž dohodnuto, že platnost kvót uplyne v dubnu v roce 2015. Díky příznivému vývoji trhu ve spojení s reformou nastala v roce 2007 situace, kdy jsou poprvé od zavedení systému v roce 1968 všechny vývozní náhrady nulové a sklady intervenčních zásob se vyprázdnily. Podpory vnitřního odbytu jsou také na nulové úrovni, přičemž takovýto stav po uskutečnění reformy se předpokládal.
Zpráva o perspektivách trhu dospěla k závěru, že mezi lety 2003 a 2007 se při narůstající produkci sýru a čerstvého mléka spotřebovalo dodatečných 5,5 milionu tun mléka, zatímco celková produkce mléka se neměnila. Podle analýzy komise by v období let 2007 až 2014 k uspokojení rostoucí vnitřní poptávky, zejména po sýru, bylo potřeba dalších zhruba 8,0 milionu tun. Současně je příznivý i výhled pro světový trh, kde roste poptávka po potravinách z EU především na nově vznikajících trzích. Zachování současných kvót by znemožnilo EU těžit z rostoucí poptávky a příznivých cen.
Podle analýzy komise nabízí trh dostatek příležitostí, aby dvouprocentní zvýšení kvót bylo využito. I když se předpokládá, že toto zvýšení bude využito v plné míře, skutečný dopad na produkci bude pravděpodobně omezenější, a to i vzhledem k současné situaci, kdy několik členských států své vnitrostátní kvóty plně nevyužívá.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down