Kvůli cenám energií ukončily činnost pekárny s objemem výroby za zhruba miliardu korun

Kvůli prudkému zdražování energií a rostoucím cenám mouky ukončily činnost pekárny s ročním objemem výroby zhruba za miliardu korun, což představuje asi pět procent kapacity pekárenského průmyslu v ČR. Sdělil to výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Ceny potravin podle Českého statistického úřadu v červnu meziročně vzrostly o 18 procent.

Cena mouky v červnu stoupla o téměř 70 procent, chleba zdražil o 28,6 procenta. Podle Hlavatého je za nárůstem cen pečiva zdražování mouky. Ceny, za které kupují pekárny mouku od dodavatelů, stouply až o 80 procent. Plyn podle svazu průměrně pekárnám zdražil o 300 procent. "Nárůst u plynu je však ještě větší, průměr snižují ty pekárny, kterým ještě letos dobíhají fixní ceny," uvedl. Růst cen působí na přesun zákazníků ze sladkého a máslového pečiva k levnějším produktům, jako je například konzumní chléb nebo rohlíky. Mírně klesají i objemy prodejů, protože lidé méně pečivo vyhazují a kupují pouze to, co zkonzumují, doplnil Hlavatý. "Současná situace nejvíce dopadá na středně velké pekárny, ale už i na malá řemeslná pekařství, která měla historicky vyšší ceny a soustředila se na specializované výrobky s vyšší přidanou hodnotou," dodal. V červnu meziročně vzrostly o více než 42 procent také ceny trvanlivého mléka, ceny másla vzrostly o 55,8 procenta, ostatní jedlé oleje o 58,7 procenta a cukr o 41,3 procenta. Drůbeží maso zdražilo zhruba o třetinu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down