08.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli chladnému počasí na jihu Evropy u nás vzrostly ceny zeleniny

Cena zeleniny na pultech tuzemských obchodů kvůli chladnému počasí v jižních oblastech Evropy výrazně vzrostla. Podle agenturních informací je proti začátku loňského roku zhruba o pětinu vyšší. Někteří obchodníci kvůli tomu hlásí pokles prodeje zeleniny. Například podle mluvčího obchodního řetězce Delvita Petr Uchytila chladné počasí ve Španělsku zvedá ceny zeleniny už zhruba měsíc.

"Na celém trhu je proto zelenina ze Španělska dražší. Oproti minulému roku jde asi o dvacetiprocentní nárůst, a to zejména u rajčat a papriky," řekl. Naopak cena citrusového ovoce dováženého ze Španělska a ostatních jižních částí Evropy prý klesla. Ve srovnání s minulým rokem Delvita podle mluvčího snížila ceny citrusů o 15 procent.
"Vzhledem k zimě v produkčních státech zeleniny, jako je Izrael, Španělsko, Egypt nebo Maroko, zvedli dodavatelé zeleniny ceny. Naše prodejní ceny proto kopírují nabídku dodavatelů. Kvůli zimě chybí produkce z tradičních států a náhradní stojí o něco více," řekla Kateřina Černá ze společnosti Ahold Czech Republic, která v České republice provozuje síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Dodala, že nejdražší je nyní žlutá paprika, jejíž kilogram v prodejnách Albert a Hypernova stojí 139 korun. Za kilogram rajčat lidé zaplatí 49,9 koruny a za stejné množství zelené, červené nebo bílé papriky 79,9 koruny.
Nárůst cen okurek, rajčat a papriky hlásí v těchto dnech také společnost Tesco Stores. "Kvůli vyšším cenám došlo k poklesu prodeje o přibližně 30 procent. Vývoj situace na trhu se bude odvíjet od vývoje počasí, a proto jsou jakékoliv prognózy téměř nemožné," uvedla mluvčí společnosti Tesco Stores Martina Čermáková.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down