Kvůli dioxinům v krmivech se zavírají farmy v Belgii, Nizozemsku i Německu

Počet chovů, které nesmějí dodávat produkty ze živočišné výroby na trh kvůli rakovinotvorným dioxinům v krmivech, dosáhl nyní v Belgii 405, v Nizozemsku 275 a v Německu sedm. První signály se objevily minulý týden v Belgii. Poté belgická agentura pro bezpečnost potravinového řetězce Afsca nařídila uzavřít stovky vepřínů a drůbežáren, které se používaly kontaminované krmivo.

Podle mluvčí Afsca Pierre Cassart je míra dioxinu v krmivech mimořádně slabá, třicetkrát nižší než v roce 1999. Odborníci ujišťují spotřebitele, že se nemusejí obávat konzumace vepřového, drůbeže ani vajec.
Dioxin v dodávkách belgické firmy Profat pro nizozemského výrobce krmiva, firmu Bouman, objevily nizozemské úřady minulý týden. Právě v důsledku dioxinové aféry v roce 1999 vznikl systém, který umožňuje vystopovat kontaminaci až ke zdroji. A stopa vedla k firmě Tessenderlo Chemie, která dodávala své pobočce PB Gelatins kyselinu kontaminovanou dioxinem. Ta v podniku sloužila k odmaštění vepřových kostí, z nichž se vyráběla želatina, zatímco tuk se přidával do krmiva pro vepřové a drůbež u firmy Profat. Dioxiny sice měly u Tessenderla zachycovat filtry, ale ty byly tři říjnové týdny poškozeny.
V Belgii jsou ještě příliš živé vzpomínky na velkou aféru z jara 1999, kdy odhalení dioxinů v belgických krmných směsích pro dobytek a drůbež vedlo k uzavření stovek hospodářství, sebevraždám farmářů i prohře konzervativní vlády Jeana-Duka Dehaena ve volbách. Proto dioxinová aféra plní stránky dnešního tisku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *