Kvůli krizi na trhu s hnojivy se Peru vrací k dávnému prostředku, ptačímu trusu

Kvůli celosvětové krizi na trhu s umělými hnojivy vyvolané ruskou válkou proti Ukrajině se Peru vrací k tradičnímu osvědčenému prostředku: nahromaděnému trusu mořských ptáků, guánu. Britský list The Guardian píše, že jde o prvotřídní hnojivo s vysokým obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Ceny hnojiv se od začátku ruské invaze na Ukrajinu ztrojnásobily až zečtyřnásobily. Peruánská vláda nyní vysílá námořní loď Pelicano, aby převážela guáno z ostrovů při pobřeží a z poloostrovů na pevninu. Prodává ho za dotovanou cenu zemědělcům, kteří si nemohou dovolit nakupovat chemická hnojiva.
"Guáno z ostrovů je dobré hnojivo a cena je rozumná," řekl Segundo Cruz ze zemědělského městečka Mala ležícího asi 80 kilometrů jižně od Limy. Dělá si ale starosti, že plodiny nebudou dozrávat tak rychle jako při použití umělých hnojiv. Dodal, že kvůli vysokým cenám hnojiv zemědělci neosévají tak velké plochy země jako dřív a že ceny potravin kvůli tomu porostou.
Peruánské ministerstvo zemědělství navíc upozorňuje, že zásoby guána nejsou takové, aby dokázaly nahradit umělá hnojiva pro 2,4 milionu zemědělců hospodařících na malých a středně velkých farmách. Z nich asi polovina používala dovážená hnojiva.
"Guáno je velmi dobré hnojivo, ale jeho přírodní zdroje jsou omezené," řekl Eduard Zegarra, expert na rozvoj zemědělství. Upřesnil, že ročně se ho sebere 30 000 až 40 000 tun, což odpovídá jen asi pěti až deseti procentům hnojiva, které peruánští zemědělci potřebují.
Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) varovala, že v Peru hrozí nedostatek jídla asi polovině ze 33 milionů obyvatel. Podílí se na tom ekonomické oslabení země po pandemii covidu-19, celosvětová inflace a klimatická krize. Cena 50kilogramového pytle močoviny se více než ztrojnásobila a její dovoz se snížil oproti průměru z posledních sedmi let o 58 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down