20.06.2012 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli kůrovci se bude opět kácet

Správa šumavského národního parku připustila, že i letos bude muset kvůli zamezení šíření kůrovce do lesů kácet některé napadené stromy v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. Loni tam aktivisté měsíc kácení blokovali. Zatím ale není jasné, kolik stromů by mělo pod pilami padnout. Situaci nyní vyhodnocují odborníci, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Aktivisté oznámili, že mají v lesích hlídky a jsou v případě kácení připraveni opět místo blokovat.

"Je jasné, že všechny stromy nemůžeme odkorňovat na stojato. Určitě část lokality Na Ztraceném budeme asanovat klasickou metodou, tedy kácením. Jaký to ale bude poměr - kolik stromů se bude muset pokácet a kolik odkornit na stojato, není v tuto chvíli jasné. Právě o tom se nyní jedná," uvedl Pechoušek. Zásahy a technologie hodnotí odborníci parku, kteří se zabývají ochranou přírody. Teprve na základě jejich šetření v terénu a hodnocení konkrétní situace na daném místě bude správa parku postupovat dál. "Právě o tom máme poradu, zatím nemohu konkrétněji nic říci. Možná odpoledne," řekl  ředitel parku Jan Stráský. Momentálně je na Modravě označeno přes tisíc stromů, které bude nutné asanovat. Park začal s loupáním kůry ze stojících stromů, což je sice šetrnější, ale také výrazně dražší a pomalejší metoda než kácení. "Očekáváme, že v teplém období, které teď nastalo, se kůrovec bude šířit dál, bude nalétávat do dalších stromů, proto tento počet stoupne," uvedl Pechoušek. Vylétávání škůdce je otázkou příštích dní. Tři party dřevorubců zatím zbavily kůry asi stovku stromů.
I když aktivisté nesouhlasí se zásahy na lokalitě, odkorňování stojících stromů jsou ochotni tolerovat. "Pro nás je naprosto nepřípustné, aby v cenných místech, které byly už dávno vyhlášeny za bezzásahové, probíhala výroba holin a devastace lesní půdy," řekl mluvčí loňské blokády Vratislav Vozník. To jsou také podmínky, které aktivisté parku předložili a správci parku by se k nim měli vyjádřit. "Kompromis (ze strany aktivistů) spočívá v tom, v čem spočíval v loňském roce. My souhlasíme s tím, aby se v lokalitě loupalo nastojato, ale kácení stromů poté, co se tam dělo loni a půda byla poškozena, je pro nás prostě nepřijatelné," uvedl Vozník.
Dřevorubci loni Na Ztraceném za tři týdny asanovali přes 5000 stromů z celkových 130 000, které v lokalitě rostou. Zhruba 4200 stromů pokáceli a odkornili, z dalších 1300 stojících smrků kůru oloupali bez kácení.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down