Kvůli mrazu hořely v sadech u Buchlovic ohně, mají zachránit kvetoucí meruňky

V sadech společnosti Lukrom plus u Buchlovic na Uherskohradišťsku hořely v noci na dnešek a ráno ohně. Pěstitelé se jejich prostřednictvím snaží ochránit kvetoucí meruňky před mrazem. Zdali se díky zvyšování teploty mezi ovocnými stromy podaří zachránit letošní úrodu, bude jasné v příštích dnech, řekl vedoucí sadů Jaromír Tabarka. Další ovocné stromy v regionu většinou ještě nerozkvetly.

Meruňky rostou v sadech na čtyřech hektarech, z toho plodící stromy na jednom hektaru. Kvést začaly ve druhé polovině minulého týdne. K ohřívání vzduchu mezi meruňkami využili sadaři 60 sudů s hořícím dřevem nebo štěpkou. "My jsme si už předtopili včera (v úterý), abychom měli v bečkách žhavé uhlíky. Pak už tam jen naházíme dřevo. Večer, jak šla teplota dolů, tak jsme přikládali," uvedl Tabarka.
Pracovníci sadů podle něj začali do sudů přikládat v úterý kolem 23:00, tedy poté, co u Buchlovic začalo mrznout. "Uvidíme, jaký bude efekt, protože teď tady je minus pět stupňů. Velký optimismus ale nemám, teplota klesla moc nízko. Udělali jsme pro to, co jsme mohli. Za pár dní, jakmile uděláme kontrolu květů, se uvidí, jak to bude vypadat," řekl dnes po 06:00 vedoucí sadů.
V Buchlovicích podle něj mrzlo také v noci na úterý. Teploty však neklesly tak nízko jako dnes a květy meruněk se proto podle Tabarky nepoškodily. Zatápět při jarních mrazech v sudech a ohřívat tak vzduch mezi meruňkami zkoušeli v sadech i v předchozích letech. Tehdy se metoda osvědčila a alespoň část úrody se vždy podařilo zachránit. "Teploty ale byly tak do minus tří stupňů," uvedl Tabarka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down