Kvůli nemoci bude zlikvidováno téměř 50 tun ryb

Zlikvidovaných kaprů kvůli nákaze herpesvirem v rybnících v Pardubickém kraji bude skoro 50 tun. Poslední ryby z rybníků Moře, Chobot - Mlynářský rybník a Černovka by měly být utraceny v příštím týdnu, řekl za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Na konci července utratili a zlikvidovali v asanačním podniku už zhruba 40 tun ryb z rybníků Buňkov a Malý Buňkov, nyní se budou likvidovat dvě tuny ryb z rybníku Švihov v obci Žáravice. Jde o chovy rybářského svazu Přelouč.

Herpesvirem se mohou nakazit kapři a japonští koi kapři, jiné ryby ne, ale mohou nákazu přenášet. Rybáři proto musejí usmrtit všechny ryby. Nákaza není přenosná na člověka. Loni rybáři museli zlikvidovat chovy v Buňkově a dvou menších rybnících v okolí, Malém Buňkově a Račanském rybníce. Jak již dříve uvedl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje, nákaza se do rybníku nejspíš dostala od latentně infikovaných ryb. "Infikovaná byla násada. Infekce na rybách nebyla znát," uvedl Axmann. Veterináři kromě likvidace ryb nařídili dezinfekci všech částí hospodářství, kde se s rybami manipulovalo, včetně pracovních nástrojů nebo dopravních prostředků. Závěrečná dezinfekce musí být hotová nejpozději do poloviny září. "Plocha rybníka do 20 metrů od břehu musí být ošetřena dezinfekčním vápněním a následně nejméně šest týdnů musí 'ležet ladem', až poté bude moci být rybník opět zarybněn," dodal mluvčí. Letos jsou tato ohniska nákazy zatím jediná. Loni veterináři řešili dvě ohniska v Pardubickém kraji, předloni jedno ve Zlínském a dvě v Jihočeském kraji. Rybářský svaz Přelouč chová ryby v 17 rybnících na Pardubicku a Chrudimsku. Rybník Buňkov má kolem 50 hektarů a je z celé soustavy největší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Na destrukce jsou vyčůránkové z úřadů mistři, ale aby v letošních vedrech poradili, že kapr potřebuje alespoň 4 mgO2/l to nééé.

    Jedete kolem rybníků v Anglii, každý provzdušňování má.

    V České republice se jenom ládují kontejnery chcíplýma rybama a na Vánoce Vám Bááábiš zaplatí óóóbrovskýho lososa z Nóóórska.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down