Kvůli neúrodě ovoce čekají moštárny na Vysočině krátkou sezonu

Kvůli letošní malé úrodě ovoce v zahrádkách na Vysočině očekávají moštárny i pěstitelské pálenice krátkou sezonu. Zástupci Českého zahrádkářského svazu uvedli, že jablek na moštování vozí lidé v porovnání s jinými roky čtvrtinu. Moštárna ve Vladislavi měla zatím otevřeno jednou v září. Nepřišel nikdo, tady se neurodilo téměř nic, uvedl Jan Havlík z této moštárny.

"Teď budeme mít v sobotu otevřeno znovu a uvidíme, jak to bude pokračovat dál. Jestli to bude tak, že by zase nikdo nepřišel, tak skončíme," řekl Havlík. U zahrádkářů ve Vladislavi si lidé také mohou nechat nakrouhat hlávky zelí, ani o to letos zatím nebyl zájem. Před rokem se podle Havlíka moštovalo každou sobotu přes dva měsíce, ovoce bylo hodně. "Místo ve čtyři jsme chodili domů v devět večer," řekl. "Fungujeme tak, jak loni, ale výkon je asi dvacetiprocentní," řekl Petr Štegner z moštárny v Radostíně nad Oslavou na Žďársku. Vloni podle něj bylo ovoce mimořádně hodně a letos ho je mimořádně málo. I do moštárny v Pelhřimově vozí zahrádkáři málo jablek. "Je to tak čtvrtina toho, co jindy," řekla Jaroslava Kožichová z tamní organizace zahrádkářského svazu. Moštárna v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku vloni začala vyrábět mošt v půlce září, moštovalo se tam ještě v prosinci. Letos se začne až tuto sobotu. "Pár lidí volalo, ale netušíme, kolik toho bude," řekl vedoucí moštárny Josef Dočkal.
Za litr moštu se podle ankety v moštárnách platí pět až šest korun. Některé moštárny vybírají poplatek za kilogram zpracovaných jablek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down