Kvůli pokutě 22 milionů korun podala ČR v Bruselu žádost o smírčí řízení

Česká republika dnes předala Evropské komisi v Bruselu žádost o zahájení smírčího řízení v případu údajného střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací, za který státu hrozí více než dvacetimilionová pokuta. Informovala o tom mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Podle rozhodnutí zveřejněného ve středu na několika českých serverech unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů. Nastal kvůli tomu, že Faltýnek byl členem představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF. Kromě Faltýnka byli podle Evropské komise ve střetu zájmů také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný a lidovecký poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady. Česku hrozí sankce 800 000 eur, což je v přepočtu asi 22 milionů korun.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš dnes uvedl, že ministr zemědělství Marian Jurečka by měl protestovat a případně podat kvůli navržené pokutě žalobu.

Státní zemědělský intervenční fond požaduje, aby EK upustila od navržené pokuty. V případě, že komise nakonec navrhovanou finanční korekci udělí, je fond připraven podat podnět k podání žaloby na neplatnost takového rozhodnutí u Soudního dvora EU.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *