01.11.2022 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli ptačí chřipce je v Evropě nedostatek vajec

Kvůli šíření nákazy ptačí chřipky v evropských zemích roste v České republice cena vajec, a chovatelé se tak po řadě měsíců dostali do situace, kdy je pro ně živočišná výroba zisková. Uvedl to místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Na evropském trhu je podle něj kvůli nákaze nedostatek vajec, což se projevilo na dovozu do ČR. Mluvčí veterinární správy Petr Majer řekl, že podle evropského systému ADIS, který informuje o výskytu ohnisek ptačí chřipky, bylo v Německu a Nizozemsku od začátku roku do konce října utraceno 5,79 milionu kusů drůbeže.

Drůbežáři se podle Mlázovského již od loňského roku potýkají s rostoucími cenami energií, což se rovněž promítlo do růstu cen. Poznamenal, že drůbežáři řadu měsíců svou produkci nedokázali obchodníkům prodávat za cenu, která by odpovídala nákladům. Na konci léta se ale na trhu projevil velký nedostatek vajec, což vedlo ke zdražení. "Dnes jsme se dostali na ceny, abychom mohli profitovat a mít zisk do budoucna," řekl. Uvedl, že je problematické dovézt do Česka vejce ze zahraničí přes distributory. Zemědělci se dostali do situace, kdy jsou s nimi obchodníci ochotni více vyjednávat. „Řetězce se ozývají samy a diskutují s námi o ceně, což nikdy předtím nedělaly," uvedl. Ve firmě, kde sám působí, se i krátí objednávky, aby bylo možné uspokojit všechny odběratele, doplnil. Mlázovský očekává, že situace se brzy změní a po novém roce budou opět chovatelé svou produkci prodávat za nižší ceny. Podle veterinární správy z informačního systému ADIS vyplývá, že se v Evropě v týdnu od 17. do 24. října objevilo 23 ohnisek ptačí chřipky, z toho devět ve Francii, pět v Německu a tři v Nizozemsku. Týkají se chovů se 767 000 kusy drůbeže. Od začátku roku do konce října veterináři v Nizozemsku utratili 4,47 milionu kusů drůbeže a v Německu 1,32 milionu kusů.  V ČR se může podle Mlázovského v následujících letech snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down