12.08.2014 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli ruskému embargu by mohly potraviny zlevnit

Přetlak na evropském trhu s potravinami v důsledku ruského embarga na dovoz potravin by mohl způsobit pokles cen potravin v průměru o deset až 15 procent. Uvedla to mluvčí Potravinářské komory ČR (PK) Dana Večeřová. Rusko zakázalo v minulém týdnu veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států

Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se naopak nevztahuje na alkohol.
"Ano, mohlo by dojít k průměrnému poklesu cen potravin o deset až 15 procent v případě, že se vyplní hrozby, že se na náš trh začnou tlačit přebytky z ostatních zemí EU a nebudeme důsledně kontrolovat a zabraňovat dovozu výrobků za dumpingové ceny," uvedla Večeřová.
Sankce se v cenách některých potravin na českém trhu mohou promítnout podle obchodních řetězců v dalších týdnech. "Do vývoje ovoce a zeleniny se nicméně ruské sankce zásadně promítnou již téměř okamžitě. Cenově výhodnější produkty převážně z Polska ovlivní ceny i ostatních dodavatelů na trhu. Krátkodobě půjde převážně o košťáloviny, tedy brokolici či květák," uvedla mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková. V dlouhodobém horizontu se podle ní sankce promítnou do cen například jablek, hrušek, cibulovin a také měkkých bobulovin, jako jsou jahody, maliny, ostružiny nebo borůvky.
"Žádný z našich dodavatelů se na nás se svou nadprodukcí zboží v důsledku sankcí vyhlášených Ruskou federací do této chvíle neobrátil. Samozřejmě trh bedlivě sledujeme a jsme připraveni s dodavateli jednat," dodal mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Podobně se vyjádřil řetězec Tesco, který při dodávkách mlékárenských výrobků dlouhodobě spolupracuje s více než dvěma desítkami českých dodavatelů, mezi něž patří velké mlékárny i regionálně silní dodavatelé. "Jako stabilní obchodní partner jsme připraveni s dodavateli jednat o případné mimořádné spolupráci, pro tuto chvíli nás ale žádná z mlékáren neoslovila," uvedl mluvčí řetězce Tesco Jiří Mareček.
Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy EU ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.
Obavy z možné ztráty tradiční vývozní destinace, ale především z propadu cen, vyjádřila řada tuzemských potravinářských firem. Například největší konzervárny Hamé budou požadovat po vládě, potažmo po EU, kompenzaci případných škod a zmařených investic vzniklých omezením dodávek na ruský trh, uvedl v minulém týdnu generální ředitel společnosti Martin Štrupl. Pro Hamé je Rusko důležitým trhem. Při zhoršení situace po zákazu dovozu potravinářských a zemědělských produktů do Ruska firma očekává stomilionové ztráty.
Asociace samostatných odborů chce, aby vláda zvýšila deficit státního rozpočtu na příští rok z plánovaných 100 miliard koru zhruba na 115 až 120 miliard. Peníze by odbory daly na podporu vývozu potravin, které postihne ruské embargo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down