14.02.2023 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli vysokým nákladům a nízkým cenám družstvo na Olomoucku zrušilo část sadů

Zemědělské družstvo Senice na Hané na Olomoucku kvůli vysokým nákladům na pěstování i skladování ovoce a nízkým farmářským cenám pokácelo na začátku letošního roku ve Vilémově bezmála 16 hektarů jabloňových sadů. Stejný osud postihl posledních osm hektarů višní a hektar červeného rybízu. Loni družstvo ovoce pěstovalo na 101 hektarech sadů a plantáží, jejichž plocha se v posledních letech výrazně zmenšila. Uvedl to vedoucí ovocnářské sekce ZD Senice na Hané Jaroslav Mačkal. "Postupně klesáme dolů z 218 hektarů, které jsme měli před osmi či devíti lety," doplnil.

Pěstitelé jablek se podle Mačkala už delší dobu potýkají s odbytovými problémy, nízkými cenami a od loňska také vysokými náklady na elektrickou energii, kterou potřebují ke skladování úrody. "Za elektřinu nyní platíme třikrát až čtyřikrát více," uvedl Mačkal. Družstvu vzrostly i další náklady například na pohonné hmoty či pracovní sílu. Farmářské ceny ovoce přitom loni podle ČSÚ meziročně klesly o 2,4 procenta. U jablek, které jsou hlavním ovocným druhem, se ceny snížily v průměru o deset procent na 13,36 koruny za kilogram. Ovoce tak bylo jedinou zemědělskou komoditou s poklesem ceny. Ceny všech zemědělských výrobců loni v průměru vzrostly o 32 procent. V sadech ZD Senice na  Hané byla sice loni na podzim sklizena celá úroda jablek, většina ale kvůli nízkým farmářským cenám a přetlaku ovoce na trhu místo ve skladu skončila v okolních moštárnách. "Co šlo, jsme odvezli do moštáren. Aktuálně máme ve skladu 320 až 330 tun, loni to touto dobou bylo 1400 tun," řekl Mačkal. Zpracovatelé jablek družstvu podle Mačkala díky dlouhodobé spolupráci vyšli vstříc a v době největšího přetlaku na trhu sklizená jablka přeměnili na mošt. Vedení ZD Senice na Hané nerozhodlo, jak s uvolněnou plochou po ovocných sadech naloží. "Vedení družstva jasně řeklo, že zatím žádná nová obnova nebude," upozornil Mačkal. Podle něj je při pěstování ovoce třeba kvůli vysoké počáteční investici pečlivě plánovat v dlouhodobém horizontu. "Není to obilí, které se na jaře zaseje, na podzim sklidí a lze se pak rozhodnout, co dál," dodal Mačkal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down