Kvůli vzestupu výskytu hrabošů mají zemědělci povoleno zvýšit dávky jedu

Kvůli dalšímu výraznému přibývání hrabošů mohou sedláci od pátku pokládat do nor vyšší než běžně povolené množství jedu. Rozhodl tak Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ), napsala v tiskové zprávě jeho mluvčí Ivana Kršková. Ústav v první polovině září evidoval nejvyšší hodnoty populace hraboše na Moravě. Opatření je platné do 20. ledna 2024.

logo UKZUZ

Hubení hrabošů

Jedy k hubení hrabošů se nazývají rodenticidy a zemědělci je nesmí aplikovat plošně, ale musí je klást do nor. Povolený je Stutox II v množství deseti kilogramů na hektar. Největší rozšíření hrabošů eviduje ÚKZUZ ve Zlínském kraji, kde je na hektaru 1768 aktivních vchodů do nor, v Olomouckém kraji je to 1448 a v Jihomoravském 1027. "V těchto krajích byla na 39 procentech sledovaných lokalit zjištěna populace hraboše na úrovni pětinásobného překročení prahu škodlivosti," uvedla Kršková.
Dodala, že v důsledku vysokého výskytu hraboše polního existuje zvýšené riziko vzniku hospodářských škod, a to zejména v porostech vzcházejících ozimých plodin a krmných plodin.

Aplikace přípravků

Aplikace přípravku musí být nahlášena ústavu nejpozději tři dny před jejím zahájením. Mluvčí upozorňuje, že ústav bude kontrolovat dodržování podmínek aplikace stanovených v nařízení.
"V souvislosti s vydaným nařízením připomínáme zemědělcům, že aplikace musí být provedena v souladu s dalšími obecně závaznými právními předpisy," doplnila mluvčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down