28.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli zájmu cizinců roste v Rumunsku cena půdy

Jen za poslední rok se v Rumunsku zhruba dvojnásobila cena zemědělské půdy. Příčinou je neustále rostoucí zájem cizinců o její nákup. V polovině letošního roku byl v rukou zahraničních investorů asi jeden milion hektarů, což je zhruba deset procent veškeré zemědělské půdy v zemi. Informoval o tom rumunský ekonomický deník Ziarul financiar.

Podle odhadu rumunských odborníků nejvíce kupují rumunskou zemědělskou půdu Italové, kteří již vlastní asi 200.000 hektarů. Ramona Belejanová, marketingová ředitelka temešvárské společnosti Casadomi, listu řekla, že Italové se zemědělskou půdou také běžně obchodují. "Nakupuje se za 350 až 600 eur za hektar a prodává se také Italům za 1500 až 2000 eur," uvedla Belejanová. Ziarul financiar tvrdí, že zájem zahraničních investorů o rumunskou zemědělskou půdu se vzhledem k očekávanému vstupu Rumunska do Evropské unie v roce 2007 bude nadále zvyšovat.
Největší zájem je o půdu ze strany cizinců je v Banátu na jihozápadě Rumunska a v Sedmihradsku. Svaz rumunských farmářů nedávno upozornil vládu, že zákony znevýhodňují drobné zájemce o půdu. Velké zahraniční společnosti mohou nakupovat půdu prakticky bez omezení, zatímco fyzické osoby mohou nakoupit maximálně 200 hektarů. Přitom právě zemědělské podniky do 200 hektarů mají největší podíl v rumunském i evropském zemědělství.
Svaz také upozornil, že velcí zahraniční investoři nakupují již více půdy, než rumunská družstva. Hodnota větších souvislých parcel se dnes pohybuje v rozmezí 500 až 1200 eur za hektar. Cenu výrazně ovlivňují kvalita půdy, existence zavlažovacích systémů a rozloha parcely. Hodnota parcel menších deseti hektarů činí 100 až 300 eur za hektar.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down