Kvůli zatím poslednímu případu BSE u nás má být utraceno asi 200 krav

Kolem dvou stovek zvířat by mělo být podle posledních údajů utraceno kvůli dvanáctému případu BSE, který se objevil v podniku Agro Český Ráj Všeň na Semilsku. Jde o vrstevnice nakažené krávy, která pocházela ze společnosti Kalenská zemědělská z Dolní Kalné na Trutnovsku. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Z chovu Kalenské zemědělské by mělo jít v případě potvrzení nákazy na porážku 149 krav. Další budou zřejmě v jiných podnicích a veterináři je ještě musí dohledat. „Pokud se nákaza potvrdí, bude to mít na náš podnik tvrdý dopad,“ řekl ředitel Kalenské zemědělské Václav Valeš. Podnik, který patří ke špičce ve šlechtění skotu v zemi, by podle něj při potvrzení nákazy nesměl sedm let žádný chovný materiál prodávat. „Naše chovatelská práce by tím přišla vniveč,“ řekl Valeš.
Přímé ztráty pro podnik odhadl v řádu milionů korun. „Protože se zabýváme šlechtěním a prodáváme chovný materiál, budou naše ztráty daleko vyšší než u podniků, které se zabývají jen produkcí mléka,“ řekl Valeš. Podnik je ale proti nemoci BSE pojištěný. Podle zákona navíc náleží zemědělci, jehož chov postihla BSE, náhrada od státu. Do jaké míry tyto náhrady vyrovnají ztráty, si Valeš netroufl odhadnout. Dosud Kalenská zemědělská ročně prodávala jiným chovatelům asi 60 jalovic ročně. V menším míře prodávala i plemenné býky. Agro Český Ráj Všeň, kde se nakažená kráva vyskytla, patřila mezi největší odběratele skotu z Dolní Kalné. Dohledávání dalších vrstevnic nakažené krávy u jiných farmářů bude podle ředitele trutnovské veterinární správy Miloše Štěpána trvat zřejmě ještě několik dnů. „Více než 200 krav dohromady by to být nemělo,“ řekl Štěpán.
Chov v Kalenské zemědělské, který nyní čítá 520 kusů, označil z hlediska užitkovosti a genofondu za jeden z nejlepších v republice. Agro Český Ráj Všeň předběžně odhadla, že porážka by se mohla v jejích chovech týkat maximálně 45 krav.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *