19.09.2022 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli zdražování potravin rostou ceny obědů v menzách

Ve vysokoškolských menzách rostou ceny obědů. Důvodem je hlavně zdražování potravin. Například na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) se cena za hlavní jídlo v jedné z menz zvýšila už před prázdninami o šest korun a od září o další tři koruny, nyní se pohybuje mezi 88 až 108 korun. Vyplývá to z odpovědi zástupců vysokých škol v Praze, kteří nevyloučili, že se ceny jídel budou kvůli inflaci postupně zvyšovat i v dalších měsících. Na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) v důsledku toho již nyní zaznamenali mírný úbytek strávníků.

Ceny obědů v menzách odrážejí náklady na potraviny a energie, v jednotlivých zařízeních se liší. Například VŠE má tři provozy. V menze na Jarově se před prázdninami zvýšily ceny hlavních jídel v průměru o šest korun a od 1. září o tři koruny.  V menze, která je přímo součástí školy, se podle ní ceny jídel od září zvedly o sedm korun. Pizzerie VŠE zdraží asi o deset procent.

O několik korun se zvýšily ceny také ve stravovacích zařízeních Českého vysokého učení technického (ČVUT), potvrdila mluvčí školy Kateřina Veselá. Růst byl například ze 108 na 112 Kč, řekla. Podle ředitele Kolejí a menz České zemědělské univerzity (ČZU) Jiřího Macouna se dá předpokládat, že ceny v nadcházejících měsících porostou dál v návaznosti na inflaci. "Zvýšené náklady na energie, potraviny a služby se průběžně promítají do odbytových cen. V důsledku to zatím znamená mírný pokles poptávky," doplnil mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

S ohledem na drahé energie připravují vysoké školy pro menzy rovněž úsporná opatření. V úvahu připadá podle mluvčí VŠE například výměna energeticky náročných technologií za modernější a s nižší spotřebou, tedy například otevřených lednic za úsporné LED lednice.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down