22.04.2024 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KWS MIKADOS – novinka, která zaujme

Letošní pěstební sezóna řepky je poněkud zrychlená. Porosty řepek byly různé, velké množství řepkových polí šlo do nového roku v perfektním stavu, jiné byly průměrné, ale jsou i porosty, které byly z nejrůznějších důvodů nahrazeny jinou plodinou. Vlivem rekordně teplého února začaly řepky regenerovat poměrně brzy, avšak z počátku rostliny čerpaly pouze ze svých zásob, kořenové vlášení jsme mohli pozorovat až později.

Tuto anomálii způsobilo zamokření půdy, a tedy i nedostatek půdního vzduchu. Další anomálií letošní teplé a mokré zimy byly chybějící ranní přímrazky, které pomáhají při pojezdu po polích při regenerativním přihnojení. Proto mnozí museli počkat, až půda vyschne dostatečně pro pojezd aplikační techniky. Zrychlený byl i jarní vývoj škodlivého hmyzu či samotné řepky, kdy poupata byla v teplejších oblastech vidět již před polovinou března. Střídání teplých period studenými kvetení sice oddaluje, avšak všichni jsme zvědaví, kdy najdeme první rozkvetlé řepkové pole.

Naše společnost KWS Osiva s. r. o. v letošním roce přináší na trh s osivem řepky nově KWS Mikados. Jedná se o plastický hybrid zaregistrovaný v roce 2023 v Maďarsku, nicméně o jeho vynikajících výsledcích máme zprávy napříč celou Evropou. Spokojenost s hybridem v Maďarsku nám ukazuje, že se jedná o adaptabilní hybrid vhodný i pro pěstování v České republice stejně, jako jsme byli dříve zvyklí u Hybrirocku, nebo dnes pěstitelům dobře známého Umberta KWS. Pro prodej v České republice byl hybrid KWS Mikados vybraný také na základě firemních poloprovozních pokusů, kdy se celkově umístil jako druhý za hybridem KWS Sanchos (viz graf).

Pěstování hybridu KWS Mikados s genem RLMS, tolerancí k virové žloutence (TuYV), vysokou nepukavostí šešulí a výbornou tolerancí ke stanovišti dává základ pro dosažení vysokých výnosů s výbornou kvalitou nejen v letech s vysokým tlakem houbových chorob. KWS Mikados (obr. 1) má středně rychlý růst na jaře i na podzim, středně rychlý nástup kvetení, vyznačuje se výbornou zimovzdorností a efektivitou příjmu dusíku, vytváří velké množství produktivních větví a větví druhého řádu. Skutečnost, že se jedná o plně restaurovanou hybridní odrůdu typu OGURA zaručuje jistotu opylení, tvorby semene a výnosu. Za zmínku stojí také vysoký výnos oleje v semenech.

Zdravotní stav

Společnost KWS se nezávislým šlechtěním polních plodin zabývá již od roku 1856. Podobně jako u dalších plodin se šlechtitelé i u řepky ozimé zaměřili na posílení zdravotního stavu, protože jedině zdravé rostliny mohou plně využít svého potenciálu k vytvoření vysokých výnosů a špičkových kvalitativních parametrů. Geneticky zakódovaná obrana vůči fómovému černání stonku (Phoma lingham) v genech RLM 7, RLM 3, nebo nově od roku 2018 i v genu RLMs je velkým přínosem pro zdravotní stav řepky. Mezi hybridy s genem RLMs patří právě i hybrid KWS Mikados. U hybridů z dílny šlechtitelů KWS najdeme i silnou odolnost vůči dalším významným houbovým chorobám řepky, kterými jsou Botrytis, Sclerotinia, Alternaria či Verticilium. Zdravé paty stonků a fungující kořeny podporují vysokou odolnost vůči poléhání. U hybridů z dílny KWS, které přichází v posledních letech na trh, je deklarována i vynikající tolerance k virové žloutence vodnice (TuYV).

S-pod funkce – konec praskání šešulí

Hybrid KWS Mikados disponuje i tzv. S-pod funkcí (shattering resistant pods). Hlavním přínosem této geneticky podmíněné vlastnosti je omezení ztrát semene předčasným vypadáváním ze šešulí během dozrávání a následné sklizně, tudíž má vliv i na samotný výnos semene. Porosty s S-pod funkcí si můžeme dovolit nechat plně dozrát bez použití desikantů či „lepidel“. Ze zkušenosti v poloprovozních pokusech víme, že šešule hybridů KWS s S-pod funkcí odolají i silnému větru a krupobití.

Nadprůměrný výnos semen s vysokým obsahem oleje, nepukavé (jakoby sešité) šešule bez požadavku na předsklizňové ošetření, vysoká odolnost poléhání, časné dozrávání a dobrý zdravotní stav rostlin od zasetí až do sklizně, charakterizují hybrid KWS Mikados jako hybrid s velkým potenciálem, od něhož můžete očekávat vynikající výnosy.

Všem pěstitelům přejeme pro řepky příznivé počasí, dostatek šešulí a velkých semen. Taktéž přejeme šťastnou volbu při výběru hybridů pro pěstební sezonu 2024/2025. Všechny hybridy nabízené společností KWS OSIVA s. r. o. budou k vidění koncem května či počátkem června na polních dnech po celé České republice v našich poloprovozních pokusech. Nedílnou součástí nákupu osiva řepky KWS je odborný a poradenský servis našich regionálních zástupců, kteří Vám velmi rádi pomohou jak s výběrem vhodného hybridu z dílny šlechtitelů KWS, tak i s pěstováním řepky olejky po celou pěstitelskou sezonu.*

Ing. Pavla Dostálová,
regionální obchodní zástupce
KWS OSIVA s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down