Kyjev a Varšava se dohodly o tranzitu ukrajinského obilí přes Polsko

Varšava a Kyjev dosáhly nové dohody o přepravě ukrajinského obilí přes Polsko. Dnes to uvedla agentura AFP, podle níž jde o první takovou dohodu mezi oběma zeměmi od doby, kdy se v září dostaly do sporu kvůli prodloužení polského embarga na dovoz obilí z Ukrajiny.

Nové opatření umožní zrychlit tranzit obilí přes Polsko

"Dosáhli jsme shody ohledně důležité otázky," sdělil polský ministr zemědělství Robert Telus. "Od zítřka budou kontroly obilí převáženého přes Litvu probíhat na litevském území, v litevském přístavu, místo na ukrajinsko-polské hranici " přiblížil. Litva podle něj za inspekce zcela převzala zodpovědnost. Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj k tomu sdělil, že nové opatření umožní tranzit přes Polsko zrychlit.

Přestože Polsko se v září rozhodlo dál blokovat dovoz ukrajinského obilí, jeho tranzit umožňuje. Telus ujistil, že Polsko bude tranzitní koridory dál zajišťovat, poněvadž ukrajinské obilí by podle něj mělo plynout do oblastí, které ho mají nedostatek. Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilí odůvodňuje snahou ochránit vlastní zemědělce, kteří by jinak museli konkurovat levnější produkci z Ukrajiny. V embargu zavedeném na jaře pokračují také Slovensko a Maďarsko. Ukrajina na trojici unijních zemí podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Obchodní spor následně přerostl v diplomatickou roztržku mezi Ukrajinou a Polskem, které je jinak blízkým spojencem Kyjeva v jeho boji proti ruské agresi.*

Vlajka na mapě Polska

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down