26.02.2007 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lákají vyšší dotace

Počet farem zařazených do ekologického způsobu hospodaření stále stoupá. K 31. prosinci 2006 bylo evidováno 963 ekofarem, během ledna se do ekologického zemědělství přihlásilo dalších devět. V blízké době by celkový počet mohl překročit jeden tisíc, míní ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Zájem o ekologické hospodaření přičítá především zvýšení dotací, které se po sedmileté období počínaje letoškem budou vyplácet z Programu rozvoje venkova. „Ročně by na ekologické zemědělství mělo jít během sedmiletého období kolem půl miliardy korun. Své ovoce přináší také větší propagace ekologického zemědělství a biopotravin, na kterou se zaměřilo naše ministerstvo ve spolupráci s partnery,“ dodal ministr.
Za příznivý trend považuje rozšiřování výměry orné půdy a trvalých kultur. Zatímco plocha trvalých travních porostů stagnuje na úrovni roku 2003, přibylo vloni 2713 hektarů ekologicky obhospodařované orné půdy na celkových 23 479 hektarů.
Tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová připomněla, že od letošního roku se zvyšují sazby dotací, které budou ekologičtí zemědělci dostávat z Programu rozvoje venkova. Zatímco v uplynulých třech letech čerpali z Horizontálního plánu rozvoje venkova (HRDP) na hektar orné půdy 3520 korun, letos obdrží 4266 korun (155 eur). U trvalých travních porostů se dotace zvyšuje z 1100 na 2449 korun na hektar (89 eur/ha), u zeleniny a speciálních bylin na orné půdě z 11 050 na 15 524 korun na hektar (564 eur/ha), u sadů a vinic z 12 235 na 23 368 korun na hektar (849 eur/ha). Uvedené zvýšení se týká těch zemědělců, kteří se letos do dotačního programu nově hlásí, a také těch, kdo převedou své závazky uzavřené v rámci HRDP do Programu rozvoje venkova.
Výše letošních dotací vychází z návrhu vládního nařízení k agroenvironmentálním opatřením, kde jsou sazby uvedené v eurech. Na koruny se pro tento rok přepočítávají podle kursu 27,525 koruny za euro, tj. směnného kursu k 2. lednu zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down