24.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Latinskoameričtí producenti banánů budou jednat s EU o clech na dovoz banánů

Příští týden má zahájit největší vývozce banánů na světě Ekvádor neoficiální jednání s nejvyššími zástupci Evropské unie o výši dovozních cel na ovoce. Delegace Ekvádoru se má sejít s evropským komisařem pro zemědělství Franzem Fischlerem. Jednání se zúčastní také ministři zahraničí, zemědělství a zahraničního obchodu i zástupci producentů a vývozců, informoval jeden z latinskoamerických diplomatů v Bruselu. Podle něj se k Ekvádoru brzy určitě připojí také Panama a Kolumbie. Ekvádor i ostatní latinskoameričtí producenti očekávají, že budou sjednány sazby, které nebudou vyšší než ty dosavadní, tedy nepřekročí 75 eur za tunu.

V červnu Ekvádor pohrozil, že je připraven zavléci spor s EU zpět na půdu WTO, pokud budou sazby příliš vysoké. Kolumbie a Honduras naznačily, že by byly spokojeny se clem 40 eur za tunu. Afričtí producenti, hlavně z Pobřeží slonoviny a Kamerunu, však chtějí mnohem vyšší cla, aby tak ochránili přístup svých banánů na trh EU. Zástupci zemí, které měly doposud s EU prioritní smlouvy, dokonce souhlasí se clem až 275 euro. Tuto výši podporují také jediní evropští producenti banánů, Francie a Španělsko.
Hodnota celosvětového trhu s banány, které jsou klíčovým obchodním artiklem většiny latinskoamerických zemí, se pohybuje kolem několika miliard dolarů. Banány byly předmětem hořkého obchodního sporu v 90. letech, který Evropa prohrála. Ekvádor tehdy spolu se Spojenými státy přesvědčil Světovou obchodní organizaci (WTO), aby odmítla banánový režim EU, který byl nakloněn pěstitelům v bývalých koloniích v Africe, karibské a pacifické oblasti. EU poté slíbila, že zruší systém prioritních dohod o clech a kvótách a přistoupí nejpozději do roku 2006 na dovoz založený pouze na clech. Problémem nyní zůstává výše sazeb.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down