20.08.2007 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Legislativní rada je proti novele

Legislativní rada vlády se počátkem srpna postavila proti novele vodního zákona, která má citelně omezit soukromé vlastnictví. Norma by totiž umožňovala státu stavět protipovodňové hráze na soukromých pozemcích ještě předtím, než je podle zákona vyvlastní a s majiteli se finančně vyrovná.

Dosud platí, že stát musí nejdříve pozemek odkoupit, a teprve potom na něm může stavět. Novela z dílny ministerstva zemědělství a životního prostředí ale zavádí nový institut tzv. strpění. "Vlastník pozemku by musel strpět stavbu, to je vlastně tiché vyvlastnění. Dostal by náhradu, ale nedošlo by k vyvlastnění v klasickém slova smyslu," řekl dnes novinářům šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda. Z hlediska ochrany vlastnictví je podle něj takový princip nepřijatelný, i když je to řešení rychlé a efektivní. Nynější "konzervativní" postup, k němuž se přiklání legislativní rada, zní: nejdřív vyvlastnit, až pak stavět.
Novela má také umožnit státu přímo při povodni řízeně nasměrovat přebytečnou vodu například na soukromé pole a louky, aby nebyly zatopeny obce a ohroženy životy lidí. Vlastníkům pozemků, kteří by kvůli tomu přišli o majetek nebo o úrodu, by pak stát škodu dodatečně zaplatil.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič nedávno uvedl, že při budování protipovodňových staveb dává jeho úřad přednost dobrovolnému výkupu. "Když na něj majitel pozemku nepřistoupí, bude podle nové úpravy zákona muset stavbu na své parcele takzvaně strpět," řekl Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down