V roce 1996 angažovanost bank do zemědělství dostoupila vrcholu a od té doby neustále klesala. V posledních dvou letech je ale patrný obrat, banky pochopily, že záruky v zemědělství jsou poměrně vysoké, snažil se na nedávném semináři VÚZE vyvolat optimismus finanční specialista Oldřich Knaifl.
Přiblížil, jaké aspekty ovlivňují rozhodování bankovních domů při úvěrování tohoto odvětví. „Skutečnost, že zemědělství je vládou regulované, zvyšuje jistotu, že se bankám vložené peníze vrátí. Samozřejmě také sledují, že stoupnou agrární dotace, přičemž se budou zvýhodňovat malé farmy. Díky podpůrné politice Evropské unie a státu se tak zvýší zajištěnost sektoru. Současně je ale třeba si uvědomit, že po vstupu do EU bude velká konkurence, která se bude snažit omezit vliv českého zemědělství.“
Banky podle Knaifla nemohou přistupovat k zemědělským subjektům jednotně a budou samozřejmě rozlišovat mezi ztrátovými a ziskovými podniky, mezi velkými a malými. „Zadluženost fyzických osob, které mají asi čtyřnásobnou efektivnost hospodaření oproti právnickým osobám, je po celá léta zhruba na poloviční úrovni,“ dodal. Banky by také mohly brát jako záruky za poskytované úvěry zemědělskou půdu, protože očekávají, že její ceny porostou až na úroveň Evropské unie.