16.01.2001 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesníci a ochránci přírody hledají společnou řeč

Již potřetí podepsaly dnes Lesy ČR, s.p., a Český svaz ochránců přírody smlouvu o spolupráci. Na jejím základě Lesy ČR financují konkrétní projekty v oblasti ochrany přírody, krajiny, životního prostředí i ekologické osvěty, výchovy a vzdělávání.

„Jde o projekty, na jejichž realizaci nemáme sami kapacitu, ale o které máme velký zájem,“ vysvětlil generální ředitel LČR Jiří Oliva. K základním programům patří ochrana biodiverzity, tedy ohrožených druhů dřevin, bylin, mravenišť, mokřadů , podpora a sledování dravců, sov, netopýrů, velkých šelem, ale také zpěvného ptactva v lesích. Další program se týká národní sítě stanic pro zraněné a handicapované živočichy. Důležité jsou projekty z programu environmentální osvěta a vzdělávání, které mají zejména děti vést k tomu, aby poznaly přírodu, měly ji rády a naučily se ji chránit. K tomu slouží nejen ochrana studánek či pomoc při čištění lesa od odpadků, ale také fotosoutěž nebo ekologická olympiáda pro studenty středních škol a letos poprvé organizovaná soutěž pro žáky základních škol. Na tyto programy věnovaly LČR v roce 1999, kdy byla smlouva poprvé uzavřena, 1 mil. Kč, v loňském roce již 1,330 mil. Kč a v letošním roce podpoří ochránce přírody částkou 1,622 mil. Kč. Finanční prostředky LČR se tak podle Olivy účelně spojily s profesní aktivitou ČSOP, který je největším ekologicky zaměřeným nevládním subjektem s 300 základními organizacemi a 8000 členy.
Jak Oliva uvedl, ochrana přírody a hospodářské činnosti v lese jsou většinou obecně chápány jako jakýsi protiklad. Přitom lesáci i ochránci vycházejí ze společného základu, jímž je vztah k přírodě. „Mnoho ochranářských aktivit začínalo u lesníků, první chráněné krajinné oblasti zakládali právě oni. Proto jsme se rozhodli, že nebudeme prohlubovat případné rozpory tam, kde se nemůžeme ve svých názorech shodnout, ale budeme spolupracovat v těch oblastech, na které máme společný pohled,“ konstatoval Oliva s tím, že rozdílná stanoviska zaujímají oba subjekty například v některých aspektech lesního hospodářství, v přístupech k výměrám národních parků, v názorech na introdukci predátorů do přírody, například rysa, atd.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down