Lesníci loni vytěžili rekordní objem kůrovcového dříví

Odborníci z Lesní ochranné služby (LOS) loni zaevidovali rekordní objem vytěženého kůrovcového dříví. Šlo o tři miliony metrů krychlových, což je dvojnásobek předloňských hodnot. Údaje, které odborníci získávají od lesních správ a vlastníků lesů, jsou přibližně ze 70 procent země, ze zbylých 30 procent republiky tyto údaje nemají. Po přepočtu na celý stát by tak mohlo jít až o 4,3 milionu metrů krychlových vytěženého dříví. Největší problémy jsou na střední a severní Moravě a ve Slezsku. Informoval o tom tým vedený Milošem Knížkem z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Stromy nejčastěji napadá lýkožrout smrkový. Na objemu smrkového kůrovcového dříví se ale zejména v oblasti střední Moravy a Slezska významně podílí také lýkožrout severský, který byl nalezený na 800 000 m3 dříví, což byl meziroční skok na dvojnásobek.

Nejvíc je postižený Moravskoslezský a Olomoucký kraj, kde byly evidovány dvě třetiny republikového kůrovcového dříví. Výrazně poškozený je ale i Jihočeský, Zlínský nebo Plzeňský kraj.

Nyní vrcholí první letošní rojení lýkožroutů. Letos se  o měsíc opozdilo kvůli chladnému dubnu, mohla by tak být pouze dvě rojení. Ideální je pro lýkožrouta suché a teplé počasí. Kromě klimatických faktorů patří mezi příčiny kůrovcové kalamity i klesající počet lesních pracovníků, klesající cena dříví nebo pasivní přístup některých drobných vlastníků lesů, kdy nechají zpracovat kůrovcové dříví pozdě. Loni se podle evidence položilo 405 000 metrů krychlových lapáků, nainstalovalo se zhruba 58 000 feromonových lapačů, další tisíce metrů krychlových napadených stromů byly odkorněny nebo ochráněny chemicky.

V boji se škůdcem kůrovcem by měla českým lesníkům pomoci internetová aplikace, která průběžně poskytuje informace o rojení tohoto brouka. Data do aplikace www.kurovcoveinfo.cz poskytuje 200 respondentů s 500 kontrolními odchytovými místy kůrovce v různých lokalitách po celé republice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down