Lesníci by měli zpracovat až 80 procent kalamity ještě letos, aby zabránili znehodnocení dřevní hmoty a rozšíření škůdců. Zbytek přijde na řadu v příštím roce. Opětovné zalesňování Vysokých Tater však bude trvat daleko delší dobu, uvedl slovenský ministr zemědělství Zsolta Simon.
Z prodeje dřeva po kalamitě ve Vysokých Tatrách při průměrné ceně tisíc korun za krychlový metr by se mělo utržit přes dvě miliardy korun, informoval ministr Simon. Dodal, že na území spravovaném Státními lesy Tatranského národního parku se nachází podle ministra kolem 2,45 milionu krychlových metrů kalamitního dřeva.
Podle ministra tým odborníků v uplynulých týdnech rozdělil postižené území podle obtížnosti a stupně ochrany přírody do 97 technologických polí. Z nich budou sestavována obchodní pole, která budou nabízena k prodeji zpracovatelům dřeva. V nejbližších dnech vypíšeme úřad veřejnou soutěž na prodej obchodních polí pro zájemce ze Slovenska i zahraničí.
Nejhůře přístupná pole, kde bude nutné těžit dřevo za pomoci vrtulníků, zřejmě zůstanou státu. Přestože se tato těžba nevyplatí, náklady budeme kompenzovat ze zisku z prodeje jiných celků, řekl ředitel Státních lesů TANAP Peter Liška.
Ministr dále informoval, že další necelý milion krychlových metrů dřevní hmoty je na pozemcích v soukromém vlastnictví. Na likvidaci kalamity ve Vysokých Tatrách a následný prodej dřeva budou dohlížet odborníci, přičemž pomoc slíbily i správy čtyř národních parků z České republiky.