23.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesníci na kůrovce nezapomínají a bojují proti němu dál

Obranná opatření lesníků státního podniku Lesy České republiky byla letos účinná a k žádné kalamitě nedošlo, uvedl specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů ČR Ladislav Půlpán. Boj s kůrovcem však podle něj nekončí a bude pokračovat i v dalších měsících. Vzhledem k průběhu letošního počasí, kdy bylo jaro chladné, měl kůrovec jen dvě generace, na horách jen jednu. Naproti tomu vloni se stačil rozmnožit třikrát. To znamená, že napřesrok bude výchozí stav výrazně menší než letos.

Lesníci po asanaci posledních lapáků využijí celé zimní období k vyhledávání a těžbě stromů napadených kůrovci na konci srpna a v září, řekl Půlpán. Les bez kůrovcových stromů při jarním rojení je podle něj základním předpokladem úspěchu obrany před škůdcem.
Půlpán informoval, že v boji proti kůrovci státní podnik instaloval téměř 40 tisíc feromonových lapačů a postupně pokácel asi 210 tisíc stromů jako lapáků brouka. V srpnu Lesy ČR zpracovaly 62 tisíc kubíků kůrovcového dříví, což bylo proti loňsku o více než polovinu méně, uvedl Půlpán. Celkem podnik letos zatím zpracoval 289 000 kubických metrů kůrovcem napadených stromů, což je necelá polovina těžby za celý loňský rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down