04.06.2004 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesníci věří, že letos nebude žádná kůrovcová kalamita

Lesníci věří, že chladné a deštivé počasí jim pomůže v boji s nebezpečným kůrovcem a že žádná kůrovcová kalamita letos nebude, sdělil specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů ČR Ladislav Půlpán.

V těchto dnech právě začíná nová vlna rojení kůrovce. První jedinci kůrovce letos vylétli na přelomu dubna a května, hlavně v nížinách. Na horách ještě rojení škůdce nezačalo. Brouk totiž při teplotách pod 20 stupňů Celsia nelétá, uvedl Půlpán. Lesy ČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, se na nynější rojení během května připravily. K původním asi 100 000 smrkům, které slouží jako lapáky brouka, přikácely dalších více než 20 000 stromů.
Loňské mimořádně suché a teplé počasí umožnilo letošní očekávané přemnožení kůrovce, který zimu přežil ve formě larvy. Loni brouk vyletěl ve třech generacích, přičemž třetí generace působí největší rozmnožení a škody. Letos díky chladnému počasí budou asi jen dvě generace, vysvětlil Půlpán.
Smrky jsou letos proti kůrovci daleko více odolnější než loni, neboť dokázaly díky dešťům nasát hodně vody. Na druhou stranu, napadené stromy se hůře vyhledávají. Lesníci pátrají po závrtech brouka do kůry, protože u smrků napitých vodou jehličí tak rychle nerezne.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down