Lesníci z ČR a Rakouska budou moci sdílet informace o aktuální situaci

Čeští a rakouští lesníci si budou sdílet informace o aktuální situaci na obou stranách hranice. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně a dalších expertních pracovišť pro ně chystají manuál, jak se chovat v rizikových situacích, jako je například kůrovcová kalamita. Univerzita o tom informovala na svém webu.

Vlastníci lesů v manuálu ještě letos najdou přehled aktuálních a potenciálních rizik v dotčených regionech i doporučení preventivních opatření. "Malí vlastníci jednoduše nejsou odborníci a nemají finance na specialisty. Často ani nevědí, na jaké dotace mají nárok, kde hledat informace o současných a potenciálních rizicích a na koho se obrátit s dotazem ohledně možných doporučení a řešení," uvedl Radek Pokorný z Lesnické a dřevařské fakulty univerzity. Jedinečnost manuálu podle něj spočívá v jeho stručné ucelenosti a zprostředkování všech potřebných informačních zdrojů na jednom místě. Nabízí také možnost srovnání praxe a legislativy na obou stranách hranice. Manuál je podle Pokorného vytvořený tak, aby příliš nezahlcoval obecnými informacemi, ale naopak poskytl jasné informace a doporučení podle stanoviště, dřeviny, nejpravděpodobnějšího ohrožení, velikosti majetku, a to jak z pohledu prevence, akutních kroků a opatření, tak následné obnovy. A to včetně finančního a ekonomického hlediska jednotlivých opatření. "Manuál má uživateli ušetřit čas a snáze se zorientovat v dané problematice, odpovědět na jeho otázky a poskytnout doporučení pro konkrétní typ lesa či rizika," doplnil Pokorný. Vědci chystají i web, na kterém budou vlastníci lesa s odborníky sdílet informace o aktuálních a potenciálních hrozbách. Zveřejní také síť demonstračních a provozních ploch pro přeměnu lesů, které bude možné v případě zájmu navštívit a konzultovat informace s místním revírníkem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down