Lesnická veřejnost se obává zásahů MŽP do zalesňovací vyhlášky

Lesnická veřejnost se obává zásahů ministerstva životního prostředí (MŽP) do připravované zalesňovací vyhlášky ministerstva zemědělství. Měla původně reagovat na změnu klimatu, stává se z ní však tvrdá regulace, uvádí například think-tank Czech forest. Zpřísněním vyhlášky, kterou by stát přikazoval poměr jednotlivých druhů vysazovaných dřevin, by se například podle člena představenstva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR Radomíra Charváta ČR stala unikátem v rámci EU. MŽP uvádí, že chce, aby se omezilo pěstování smrku na nevhodných plochách, ale zároveň se snaží o zmírnění podmínek pro hospodáře.

Finální znění připravovaného dokumentu zatím není známé, v připomínkovém řízení je od května. "Není možné, aby v zalesňovací vyhlášce byly patrné snahy o eliminaci některých původních českých dřevin, nepodložené snahy o dramatické změny druhové skladby ve prospěch dřevin, které se sice dnes jeví jako perspektivní, ale za deset let tomu může být přesně naopak," uvádějí zástupci think-tanku. Pěstování lesů je dlouhodobá záležitost a vysazené stromy podle něj budou růst za 100 let v jiných klimatických podmínkách, které nyní nejsou předpověditelné. "Proto musí vyhláška opravdu motivovat k druhově co nejpestřejším lesům, a počítat s tím, že u jakékoliv dřeviny může v budoucnosti dojít k plošnému chřadnutí a odumření," dodávají.
Podle Petra Zahradníka z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti například v 70. letech docházelo na českém území k masivnímu odumírání jedle, v 80. letech pak chřadnutí dubu. "Dnes čelíme bezprecedentnímu odumírání jasanů a velmi významným problémům smrku a borovice. Pokud bychom ale v posledních 50 letech reagovali na zdravotní problémy jednotlivých dřevin snahou o jejich eliminaci z budoucích porostů, neměli bychom zde dnes duby ani jedle, které ale v současných podmínkách považujeme za odolné a perspektivní," dodal Zahradník.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down