23.08.2006 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesnické firmy a Lesy ČR budou jednat o možnosti dlouhodobých smluv

Pokud se firmy zastoupené Českou asociací podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) a Sdružením podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH) dohodnou se státním podnikem Lesy ČR (LČR), vypíšou LČR tendry na všechny plochy na přelomu letošního a příštího roku. Smlouvy uzavřené na pět až deset let by začaly platit od listopadu příštího roku, informoval generální ředitel LČR František Koníček, který podnik vede od letošního června. O způsobu vyhlášení a nových tendrů by mělo být jasno do konce srpna.

Upozornil, že pokud se firmy neshodnou, vyhlásí LČR tendry již v září. Smlouvy by platily od ledna příštího roku, ale jen na rok. Dodal, že vypsáním tendrů na jeden rok budou respektovat rozhodnutí antimonopolního úřadu, že mají napravit vztahy založené v rozporu se zákonem.
Státní podnik LČR preferuje variantu tendrů na delší časové období. Tato varianta podle Koníčka přináší stabilizaci. U varianty pouze na rok hrozí riziko výpadku dodávek, firmy budou mít problém s přesunem kapacit, soudí.
Ředitel ČAPLH Jiří Kořínek uvedl, že se budu snažit dohodnout na tendrech s platností od listopadu 2007. Věří, že se spolu dohodnou. Vypsání tendrů podle předsedy SPLH Miloše Baláka jen na jeden rok je z hlediska fungování lesnictví nesystémové. SPLH však podle něj odmítá jednostranné ukončení smluv, které firmy získaly v loňských dvou kolech kontroverzních tendrů.
V těchto tendrech LČR přidělily práce na zhruba 55 procentech ploch. Antimonopolní úřad však tendry zpochybnil, protože nebyly vypsány podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Lesnické firmy tendry kritizovaly pro jejich neprůhlednost. Nové tendry budou již podle zákona.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down