12.05.2008 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesnické firmy mají problémy

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím vytěžil přibližně 45 procent z 1,98 milionu metrů krychlových dřeva, které v jeho lesích poničila březnová vichřice Emma. Některé lesnické firmy však neplní své závazky vůči podniku týkající se těžby a placení za dřevo. Informoval o tom minulý týden Radek Drahný, mluvčí podniku kterému patří asi polovina lesů v zemi.

Problémy lesnických firem způsobil nadbytek dřeva na trhu a pád cen, které vyvolaly americká hypoteční a stavební krize a větrné kalamity. Například ceny jehličnaté kulatiny ve druhém čtvrtletí klesly asi o čtvrtinu.
"Za této situace zvažují některé firmy ukončení smluvního vztahu. Někteří partneři jsou v prodlení s plněním smluvních závazků a Lesy ČR jim v krajním případě mohou ukončit smlouvy," uvedl Drahný s tím, že jde zatím o jednotlivé případy. Předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloš Balák dříve uvedl, že největší problémy budou mít firmy, které nemají vlastní kapacity a práce řeší prostřednictvím subdodavatelů.
Pokud by firma s pracemi pro Lesy ČR skončila, zadá státní podnik na příslušné územní jednotce práce zkráceným řízením jiným firmám. Ty by na území pracovaly do doby, než podnik uzavřena smlouvu s vítězem nového řádného výběrového řízení. Celkem má podnik území rozděleno na 257 jednotek.
Smlouvy, které jsou uzavřené striktně podle zákona o veřejných zakázkách, nedokážou na změněnou situaci po kalamitě a pokles cen dřeva pružně reagovat. Firmám proto hrozí ztráty kvůli vyšším nákladům na kalamitu, poklesu cen dřeva a nutnosti platit státním lesům vysoutěžené ceny. Drahný dodal, že o řešení složité situace v oboru nyní Lesy ČR jednají s profesními svazy a ministerstvem zemědělství.
Podnik nicméně předpokládá, že většinu kalamity vytěží do poloviny roku. Na nejvíce kalamitou postižených jednotkách Lesy ČR prostřednictvím zkrácených řízení zadaly těžbu i dalším firmám, které tak na jednotce pracují spolu s vítězi loňských tendrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down