Lesnické organizace požadují zřízení lesních úřadů

Soukromí vlastníci lesů, Svaz ochránců přírody i zástupci dřevozpracujícího průmyslu chtějí do plánované novely lesního zákona zanést zřízení samostatných lesních úřadů, větší volnost vlastníků pro hospodaření v lesích nebo prodloužení lhůt pro zalesnění holin. Svých osm návrhů dnes představili na tiskové konferenci zástupci osmi organizací, které se spojili do Platformy za novelizaci lesního zákona. Novela zákona by podle ministerstva zemědělství měla být připravena do poloviny příštího roku.

Jedním z iniciátorů společné platformy je Sdružení vlastníků obecních soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), jehož členové hospodaří zhruba na pětině celkové výměry lesů. Již delší dobu upozorňuje na to, že lesní zákon platný od roku 1996 je značně zastaralý. Zřízení samostatného úřadu by podle platformy přineslo zlepšení odborného fungování lesů a mělo by dojít k oddělení správy lesů od samosprávy a přenesení pravomocí obecních nebo krajských úřadů na samostatné úřady. "Ambice je, abychom nezvyšovali počet úředníků," řekl včera předseda SVOL Jiří Svoboda. Novela by také podle organizací měla dát lesním úřadům kompetence ochrany lesa před stavebními záměry. Platforma také uvádí, že by mělo dojít k odstranění duplicity v dohledu nad lesním hospodářství, které nyní vykonává Česká inspekce životního prostředí spadající pod ministerstvo životního prostředí a zároveň vrchní dohled nad lesy vykonává ministerstvo zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down