11.07.2006 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy bez zásahu

Dohodu o vytvoření dalšího bezzásaového území podepsali v uplynulých dnech generální ředitel státního podniku Lesy ČR František Koníček a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc. Jde celkem o více než 51 hektarů v lokalitě zvané Kostelecké bory v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Přirozený vývoj podle Kořínka v praxi znamená vyloučení veškeré výchovné, obnovní a nahodilé těžby, umělého obnovování porostů a rozšiřování lesní dopravní sítě.

V lokalitě nebudou krmná zařízení pro zvěř. Zásah bude možný pouze v případě výjimečné situace, jakou je třeba lesní požár nebo rozvrácení porostů biotickými nebo abiotickými (např. vichřice) činiteli. Jde v pořadí již o třetí takto vymezenou lokalitu ve státních lesích. Jako první vznikla v roce 2004 lokalita Doutnáč, která se nachází v Českém krasu, za rok po ní následovala Tajga — součást chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Postupně by se podle Koníčka mělo do bezzásahových zón převést asi 2,5 tisíce hektarů státních lesů. Jde o oblasti, jejichž druhová zastoupení se blíží přirozené skladbě dřevin odpovídající dané lokalitě. Důvodem je zachování biodiverzity těchto oblastí jako cenného bohatství pro další generace a také podpora výzkumných projektů. Pečlivý monitoring těchto oblastí by měl pomoci odpovědět na otázku, kam se posouvají a jaký dopad mohou mít klimatické změny, i při koncipování přírodě blízkého hospodaření.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down