Lesy ČR a Budějovický Budvar odvedou letos dohromady do rozpočtu čtyři miliardy korun

Státní podnik Lesy ČR odvede letos do státního rozpočtu 3,81 miliardy korun, naposledy do rozpočtu odvedl 2,5 miliardy Kč v roce 2018. Národní podnik Budějovický Budvar odvede do rozpočtu 190 milionů korun, naposledy odvedl půl miliardy Kč také v roce 2018. Uvedl to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. S odvody od podniků počítá návrh novely rozpočtu, který ve schválila vláda.

"Letošní odvod ze státního podniku Lesy ČR i Budějovického Budvaru do státního rozpočtu vnímáme jako mimořádný a nutný s ohledem na dopady ruské invaze na Ukrajinu a zajištění pomoci občanům, kteří ji potřebují," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Ministerstvo k tomu doplnilo, že ceny dřeva letos výrazně vzrostly, což pomohlo Lesům ČR k výrazně lepšímu zisku v loňském roce než se původně předpokládalo a ceny dřeva stoupají i letos. Resort chce stále investovat do obnovy lesů a předpokládá, že i přes odvod peněz do státního rozpočtu na to zbyde dostatek prostředků. "Rozhodnutí vlády respektujeme a musíme mu přizpůsobit naše plánované investice," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Podnik letos v prvním čtvrtletí meziročně téměř zčtyřnásobil hrubý zisk na 2,26 miliardy korun z loňských 613 milionů korun. Tržby Lesů ČR vzrostly o 61 procent na 4,1 miliardy korun z 2,55 miliardy korun. Loni Lesy ČR zvýšily čistý zisk na 2,74 miliardy korun ze 44 milionů korun v roce 2020.
Budějovickému Budvaru loni stouply tržby z prodeje výrobků a služeb o 10,8 procenta na rekordních 3,11 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl o 10,5 procenta na 337,1 milionu korun. Pivovar loni uvařil rekordních 1,8 milionu hektolitrů, meziročně o 4,6 procenta víc a tržby za pivo loni poprvé překonaly tři miliardy korun, činily 3,02 miliardy Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down