Lesy ČR a Budvar odvedou do rozpočtu 4,36 miliardy korun, což je více, než se plánovalo

Národní podnik Budějovický Budvar letos odvede do státního rozpočtu 550 milionů korun. Je to více, než se původně plánovalo v červenci, kdy vláda rozhodla, že podnik odvede 190 milionů korun. Státní podnik Lesy ČR odvede letos do státního rozpočtu 3,81 miliardy korun. Oba podniky spadají pod Ministerstvo zemědělství, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Do rozpočtu dohromady dají 4,36 miliardy korun. Část peněz resort využije na podporu lesního hospodářství.

O odvodu peněz z podniků do rozpočtu vláda rozhodla již v červenci. "Napjatá bezpečností situace v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině však může mít negativní sociální dopady na občany, proto vnímám letošní odvod do státního rozpočtu jako mimořádný a nutný. Musíme zajistit pomoc lidem, kteří ji potřebují," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Převod peněz do rozpočtu umožnila novela zákona o státním podniku před devíti lety. Ministerstvo uvedlo, že od té doby obě firmy odvedly 40 miliard Kč. Lesy ČR naposledy odvedly 2,5 miliardy Kč v roce 2018, Budvar ve stejném roce odvedl 500 milionů Kč. Ministerstvo v červenci uvedlo, že ceny dřeva letos výrazně vzrostly, což pomohlo Lesům ČR k výrazně lepšímu zisku v loňském roce než se původně předpokládalo a ceny dřeva stoupají i letos. Podnik v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobil hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů korun. Tržby vzrostly o 56 procent na 9,4 miliardy korun z 6,1 miliardy korun před rokem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down