Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, řekl ředitel

Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést dvě miliardy korun. Pokud by to bylo více, bylo by to na úkor některého z fondů podniku. Letošní provozní výsledek před zdaněním se nebude lišit od plánu, podle kterého má dosáhnout 4,7 miliardy korun. Na sněmovním zemědělském výboru to dnes řekl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík. Podle návrhu státního rozpočtu, který vláda odeslala do sněmovny, se příští rok počítá s odvodem 2,5 miliardy Kč.

logo Lesy ČR

Státní podnik loni podle auditovaných výsledků zvýšil čistý zisk o 83 procent na 5,03 miliardy korun z 2,74 miliardy korun v roce 2021. Šlo o třetí nejvyšší zisk v historii podniku. Hlavním důvodem růstu zisku bylo meziroční zvýšení cen dřeva, a to až o 70 procent.
Letos podle Šafaříka podnik zvládl boj s kůrovcem tak, že má historicky nejnižší zůstatek nezpracovaného kalamitního dřeva od počátku kalamity. "Nenaplnil se předpoklad celkového objemu kůrovcových těžeb převyšující 2,5 milionu metrů krychlových. Maximum, které v letošním roce s největší pravděpodobností vykážeme bude na úrovni 1,8 milionu metrů krychlových," doplnil. Podle Šafaříka to znamená významné snížení celkového objemu těžeb v letošním roce.

Plánované hospodaření

Podnik se podle ředitele dostává do stavu plánovaného hospodářství, kdy může precizně připravovat výhledy možnosti těžby na období let 2025 až 2029. "Roční těžba se bude pohybovat na úrovni necelých osmi milionů metrů krychlových ročně," uvedl Šafařík.
Lesy ČR letos zvyšují počet honiteb ve vlastní režii, aby měly větší vliv na stav lesa a mohly účinněji redukovat přemnoženou zvěř. "Efekt z hlediska plnění plánu lovu je už dnes zřejmý. U režijních honiteb došlo po zhodnocení stavu k průměrnému navýšení plánu lovu o 30 procent vzhledem k loňskému roku," doplnil Šafařík. V režijních plány lovu jsou splněné již ze 70 procent, v pronajatých je to zhruba 25 procent, dodal.
Opoziční poslanec Oldřich Černý (SPD) se ptal na postoj Lesů ČR k plánu na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Připomněl, že se dnes ve sněmovně projednávala petice proti jeho vyhlášení.

Integrovaná ochrana

Lesy ČR se podle Šafaříka snaží v otázce ochrany životního prostředí jít cestou takzvaného aktivního managementu integrované ochrany. V hospodářských lesích se kombinují opatření typu biotopových stromů a promyšlených bezzásahových území vkomponovaných do hospodářského lesa tak, aby se nesnižovala produkční a hospodářská funkce.
"Úbytků jak po kůrovcové kalamitě, tak i z důvodu plnění jiných celospolečenských zájmů je už poměrně hodně. Pakliže mají být Lesy ČR silným státním podnikem se schopností samofinancování, tak další úbytky hospodářské funkce ve prospěch mimoprodukčních funkcí, by znamenalo snížení této schopnosti," řekl. "Pokud máme nadále přispívat do státního rozpočtu, pak je nutné rozsah ochrany lesních ekosystémů, který již dnes v různých stupních přesahuje 40 procent, razantně nenavyšovat," dodal ředitel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down