07.05.2012 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR čelí trestnímu oznámení

Státní podnik Lesy ČR čelí trestnímu oznámení ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Uvedla to Česká televize s odvoláním na viceprezidenta NKÚ Miroslava Kalu. O podrobnostech ale Kala odmítl hovořit kvůli slibu mlčenlivosti, uvedla televize. Trestní oznámení je důsledkem kontroly, kterou NKÚ v podniku dříve provedl.

Jedním z podnětů trestního oznámení je údajně nevýhodný transfer více než 1000 hektarů lesa v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Některé pozemky podle kontrolorů nešlo směnit, protože šlo o strategický a neprodejný majetek nebo o pozemky hraničící se Slovenskem. Lesy za to získaly půdu rozesetou po devíti katastrálních územích v celé ČR. Lesů ČR se zastal šéf dozorčí rady podniku Miroslav Zámečník. Podle něj ze zveřejněných zdrojů vyplývá, že transfer byl výhodný. "Je třeba dodat, že 90 procent z těch dílčích pozemků jsou dva velké lesní celky, které navazují na pozemky spravované podnikem Lesy ČR - navíc pod nižším stupněm ochrany, jinými slovy s větším stupněm možnosti ekonomicky využívat těch lesních porostů," upozornil.
NKÚ podrobil Lesy ČR kontrole a v březnu zveřejnil některé její závěry. Podnik podle NKÚ například porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách. Kontroloři dále uvedli, že Lesy ČR i ministerstvo zemědělství postupovaly někdy tak, jako kdyby Lesy ČR hospodařily s vlastním majetkem, ale rizika přenesly na stát. Lesy ČR závěry kontroly NKÚ již dříve odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu kvůli jeho výrokům pro média. Lesy tvrdí, že žádné právní předpisy ani jiné postupy neporušily a vždy postupovaly a postupují v souladu se zákonem a s péčí řádného hospodáře.
Lesy ČR loni podle zatím neauditovaných výsledků zvýšily hrubý zisk na rekordních 5,275 miliardy korun z 3,16 miliardy v roce 2010. Hospodaření firmy je v černých číslech i letos, do února vykázala zisk miliardu korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down