23.04.2018 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR chtějí dříví z větrných kalamit vytěžit do konce června

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl dřevo poničené v minulých měsících vichřicemi vytěžit do konce června. Od loňského srpna vítr ve státních lesích poškodil asi 2,8 milionu metrů krychlových dřeva, z nichž k těžbě ještě zbývá zhruba 900 tisíc metrů krychlových. Aby podnik mohl těžařské kapacity soustředit na likvidaci kalamity, zastavil v březnu až do odvolání úmyslné těžby smrku a borovice. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová.

Loni v srpnu vítr Lesům ČR poškodil 320 tisíc metrů krychlových dřeva, následně největší škodu nadělal říjnový orkán Herwart, při němž padlo asi 1,6 milionu metru krychlových dřeva. Přes zimu zasáhl vítr asi 260 tisíc metrů krychlových a zatím poslední velkou škodu nadělala vichřice v polovině března, která poničila asi 600 tisíc metrů krychlových dřeva.

Roční objem těžby Lesů ČR se pohybuje kolem osmi milionů metrů krychlových. Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 naráz poničil šest milionů metrů krychlových dřeva.

Říjnový orkán Herwart nejvíce dřeva poškodil v horských oblastech Karlovarského kraje a na Vysočině v okolí Nového Města na Moravě. Březnová vichřice nejvíce stromů zlomila, nalomila nebo vyvrátila v Olomouckém kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down