Lesy ČR hledají mezi studenty pracovníky na kůrovcovou kalamitu

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) začal dělat mezi studenty středních a vysokých lesnických škol nábor na likvidaci kůrovcové kalamity. V novém programu Adjunktem na léto jim nabízí minimálně dvouměsíční brigádu v termínu od června do září, ubytování zdarma a odměnu až 120 korun na hodinu, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Ve státních lesích nyní chybí asi 2000 pracovníků.

Studenti by měli pomáhat lesním správcům a revírníkům na 16 kalamitních lesních správách na severní a jižní Moravě, na Vysočině a v jižních Čechách. "Uzavřeme s nimi dohody o provedení práce a zdarma je ubytujeme v našich objektech," uvedla vedoucí personálního odboru Lesů ČR Šárka Matějíčková. Pokud se projekt letos osvědčí, Lesy ČR jej budou opakovat i v dalších letech.

Současná kůrovcová kalamita v ČR je podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce největší od doby Marie Terezie. Stát podle premiéra v demisi Andreje Babiše při řešení kůrovcové kalamity zaspal a dostatečně nejednal. Minulý týden Babiš uvedl, že chce k problému svolat poradu, a to i se zástupci společností, které by přebytečné vytěžené dřevo skladovaly, případně přepravovaly.

Řízením LČR je od 14. května pověřen ředitel lesního a vodního hospodářství LČR Tomáš Pospíšil. Podnik podle něj bude na zdolání kůrovcové kalamity shánět všechny dostupné lidské i těžařské kapacity. Výdaje na boj s kůrovcem chtějí Lesy ČR letos zvýšit o čtvrtinu na 192 milionů korun. Podnik letos plánuje položení 250 000 lapáků z pokácených stromů a 45 000 feromonových lapačů. Loni Lesy ČR vytěžily 2,57 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, což byla zhruba třetina z celkové těžby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down