23.09.2004 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR hodlají vystupovat tržně a polovinu roční těžby prodávat samy

Až polovinu ze zhruba sedmi milionů metrů krychlových ročních těžeb hodlá v budoucnosti Státní podnik Lesy České republiky prodat sám bez prostředníků, kterými jsou nyní různé lesní akciové společnosti. Dosud se přes přímo řízené lesní závody obchodovalo šest procent. Vedení podniku se domnívá, že tak podnik dosáhne lepších hospodářských výsledků než doposud, uvedli zástupci Lesů ČR. Státní podnik postupně uzavře nové kontrakty se soukromými dodavateli činností už podle dnes schválených zásad rámcových smluv. Nové smluvní vztahy vzniknou na základě výběrového řízení. Podnik bude vystupovat více tržně, prohlásil generální ředitel Kamil Vyslyšel. Letos podle něj chtějí vybrat 76 nových smluvních partnerů.

Ke změně obchodní politiky přistoupilo nové vedení LČR, které bylo jmenované loni na podzim. Vliv na změnu měl také kontrolní závěr Nejvyššího kontrolního úřadu, který označil některé obchody, zejména prostřednictvím Hradecké lesní a dřevařské společnosti, za nevýhodné. Bývalý generální ředitel státního podniku Jiří Oliva je ale přesvědčen, že větší podíl LČR na obchodu nepovede k lepšímu zpeněžení dřeva. O tom, že stát by mohl výhodně podnikat, soudí, že je to jen dobrá socialistická píseň. Kdo si představuje, že státní úředník by prodával lépe než soukromý podnikatel, je naivní. V takových prodejích přistoupí klientelistické a korupční prvky, prohlásil Oliva. Poukázal na většinu podniků, hospodařících v Evropě se státním majetkem, že jsou v červených číslech, i když prodávají dříví samy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down