Lesy ČR koupí rumunské lesy jen za výhodných podmínek

Nákup rumunských lesů za jednu až 1,5 miliardy korun, o kterém uvažují Lesy ČR, je podle generálního ředitele podniku Daniela Szóráda možný jen za výhodných podmínek. Pokud nenastanou, tak se nakupovat nebude. Uvedl to dnes na tiskové konferenci. Vytipované konkrétní pozemky však firma zatím nemá. Podnik aktuálně přemýšlí také o koupi 3000 hektarů lesů na Slovensku blízko hranic.

Lesy ČR se podle Szóráda zajímají o majetek jedné společnosti, která je v konkurzu, má 3000 hektarů na slovenské straně, prakticky je na hranicích. Státní podnik se snaží nakupovat pozemky hlavně v České republice a na Slovensku, svůj zájem o pozemky také deklaruje na různých fórech. Přesnou částku, kolik by chtěl investovat, ale zatím nezná, řekl. Dojednání obchodu potrvá několik měsíců a za tu dobu potřebnou částku podnik vyčlení z rozpočtu, dodala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Nákup 10 000 až 15 000 hektarů lesa v Rumunsku by připadal podle Szóráda v úvahu jen tehdy, pokud by se objevil výhodný pozemek. Investice by mohla dosáhnout jedné až 1,5 miliardy korun. Skvělé by podle Szóráda například bylo, kdyby byla příležitost nakoupit lesy v okolí Banátu, kde žije početná česká komunita od počátku 19. století v několika ryze českých vesnicích. V Rumunsku ročně přiroste 25 milionů metrů krychlových dřeva, vytěží se ho 18 milionů kubických metrů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down