Určovat kvótou státnímu podniku Lesy ČR (LČR) podíl prodaného dříví českým pilám by bylo v rozporu s evropským právem. V reakci na návrh Pirátů a STAN to sdělila mluvčí LČR Eva Jouklová. Koalice obou stran by v případě volebního vítězství chtěla změnit obchodní politiku státního podniku. Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka (Piráti) se strany obávají zavírání českých pil kvůli nedostatku materiálu, zatímco se dříví vyváží do zahraničí.
"Kvóty na dodávky 'českého dříví pro české pily' jsou nepochybně v rozporu s pravidly evropského jednotného trhu. Evropský hospodářský prostor je založen mimo jiné na volném pohybu zboží. Účastnický stát nemůže zakázat vývoz části dřevní suroviny a vytvořit umělou bariéru," upozornila Jouklová. "Navíc by se jednalo o zakázanou formu veřejné podpory. Současně by došlo k porušení zákona o státním podniku, protože management je povinen postupovat s péčí řádného hospodáře a využívat majetek podniku účelně efektivně a hospodárně," dodala.
Holomčík tvrdí, že by to nebyl problém, protože Evropská unie podporuje zkracování dodavatelských řetězců.
Podnik dále uvedl, že nemá informace o uzavírání českých pil, o čemž Piráti hovořili. "V době kalamity jsme písemně vyzvali všechny tuzemské zpracovatele k uzavření kontraktů na dodávky dříví. Jejich zájem byl mizivý. Případné problémy některých zpracovatelů podle všeho nesouvisí s nedostatkem dřeva, ale s růstem jeho ceny v průběhu jara letošního roku, je to tedy čerstvá záležitost maximálně několika měsíců," uvedla mluvčí.
Zpracovatelé navíc podle ní mají možnost nakoupit dříví i od jiných firem. "Podíl dříví vytěženého LČR na celkových těžbách činil za loňský rok 40 procent, zbylých 60 procent připadá na ostatní vlastníky a správce lesa," uvedla.
Státní podnik měl v budoucnu podle Holomčíka každoročně určit plán těžby na příští rok, nějakou část z vytěženého dřeva by pak musel prodat regionálním pilám. Přesné procento odmítl upřesnit, vede se podle něj o tom debata.*