21.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR letos čekají pokles hrubého zisku o 57 procent na dvě miliardy korun

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos očekává meziroční pokles hrubého zisku o 57 procent na 2,045 miliardy korun z loňských 4,77 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu zisku bude nižší příjem z prodeje dřeva. Podniku také získá méně peněz na dotacích a s poklesem úrokových sazeb mu klesnou i finanční výnosy. Uvedl to ekonomicko-správní ředitel Zbyněk Šmída. LČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

V prodeji dřeva narůstá podíl vlákninových sortimentů

V prodeji dřeva podniku Lesy ČR podle generálního ředitele Dalibora Šafaříka narůstá podíl vlákninových sortimentů a sortimentů nižších průměrů z těžeb jehličnatých porostů ve středním věku 40 až 70 let. Jde o dřevo z výchovných těžeb, které se v době kůrovcové kalamity odkládaly. Zpeněžení takového dřeva je nižší než například u dřeva z mýtních porostů. "Pro letošní rok bude nesmírně důležitý vývoj (cen) vlákninových sortimentů. Jejich ceny nyní klesají nebo v lepším případě stagnují," uvedl Šafařík. Podnik také předpokládá, že se letos nebude opakovat loňský zisk na úrovni 770 milionů korun ze zhodnocení volných peněz podniku. Lesy ČR počítají i s výrazně nižšími dotacemi, které loni byly na úrovni 1,4 miliardy korun. Zejména šlo o příspěvek od státu na hospodaření v lesích. "Za rok 2023 to asi bylo naposledy, kdy jsme měli tak vysoký příspěvek na hospodaření v lesích. Loni také dobíhaly platby kompenzačního příspěvku kůrovcové kalamity," uvedl Šafařík. Těžba dřeva by letos měla činit 8,09 milionu metrů krychlových po loňských 7,8 milionu metrů krychlových. "Situace v kůrovcích je velmi příznivá, proto nám dovoluje věnovat se plánovaným těžbám," řekl Šafařík. Hodnoty zpracovaného kůrovcového dřeva byly v letošním prvním čtvrtletí na úrovni 20 procent loňského prvního čtvrtletí. Hrozba kůrovcové kalamity je díky příznivému počasí podle lesníků zatím malá. Investice chce podnik letos zvýšit na 2,064 miliardy korun z loňských 1,93 miliardy korun. Hlavně bude investovat do rekonstrukcí lesních cest, do vodohospodářských zařízení a vodních toků a také do arondačního programu. V něm se podnik snaží scelovat lesní pozemky zejména formou směn. Zásadním jednotlivým investičním projektem podniku je výstavba nového sídla v Hradci Králové v odhadované hodnotě 1,45 miliardy korun. Podnik již architektům zadal práce na přepracování a doplnění původní projektové dokumentace. Stavební povolení by chtěl mít na konci roku 2025, stavět by se mělo v letech 2027 až 2030. Plánované sídlo pro 260 zaměstnanců by mělo být největší administrativní dřevostavbou v Česku. Stavbu Lesy ČR začaly chystat již v roce 2015, ale o tři roky později vše zastavily kvůli zhoršenému hospodaření způsobenému kůrovcovou kalamitou.*

logo Lesy ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down