31.03.2017 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR letos sníží výsadbu o desetinu na 45 milionů stromků

Státní podnik Lesy České republiky letos sníží počet vysazených stromků při jarním a podzimním zalesňování o desetinu na 45 milionů sazenic. Hlavním důvodem je to, že podniku kvůli církevním restitucím ubylo přes deset procent lesní plochy a snaha zvyšovat podíl přirozené obnovy lesa. Novinářům to dnes řekl výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický. Celkové náklady podniku na pěstební činnost by letos měly dosáhnout téměř dvou miliard korun.

Novou výsadbou by měly Lesy ČR letos osázet 7500 hektarů lesa. Většina sazenic, přes 36 milionů kusů, se vysází na jaře. Zbylých 8,3 milionu sazenic připadne na podzimní zalesňování. Podíl jehličnanů a listnáčů na celkové letošní výsadbě bude půl na půl. Zvyšování přirozené obnovy lesů souvisí i s tím, že se kvůli velké kůrovcové nahodilé těžbě momentálně snižuje objem úmyslných mýtních těžeb, po nichž se plochy musejí zalesnit. "Nevytváříme tolik holých ploch po těžbě. Les prosvětlujeme, aby se stromy samy vysemenily, a tedy přirozeně obnovily," uvedl Lidický. Na jaře se zalesňuje po rozmrznutí půdy. Nejvíce v dubnu, kdy nehrozí mrazy a sazenice ještě nejsou narašené. Podzimní práce trvají od září do poloviny listopadu. Z jehličnanů se nejčastěji sázejí smrky. Z listnatých pak buky a duby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down