Lesy ČR mají po orkánu Eberhard škody na dřevě za půl miliardy korun

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odhadl ztráty na zpeněžení dřeva zničeného orkánem Eberhard na přibližně půl miliardy korun. Orkán ve státních lesích v neděli a v pondělí poničil asi milion metrů krychlových dřeva. Představuje to milion stromů. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Objem zničeného dřeva představuje přibližně osm procent z letos očekávaných celkových těžeb na úrovni 12,5 milionu metrů krychlových. Největší škody Lesy ČR evidují v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
"Nyní uvolňujeme lesní cesty a mapujeme rozsah škod. Předpokládám, že těžba potrvá do června, ale bude samozřejmě záležet na podmínkách v konkrétních oblastech, uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Se zpracováním kalamitního dříví již lesníci začali. "Až upřesníme rozsah kalamity, rozhodneme i o případných žádostech o vyhlášení zákazu vstupu do lesů," dodal.
V Moravskoslezském kraji lesníci Lesů ČR odhadli objem poničeného dřeva asi na 270 000 metrů krychlových. V Olomouckém kraji vítr zničil ve státních lesích přibližně 157 000 metrů krychlových dřeva a v Jihočeském téměř 138 000 metrů krychlových. "Většinou se zlomily nebo nalomily jednotlivé kmeny," uvedla mluvčí.
Škody evidují i jiní vlastníci lesů v Česku. Arcibiskupské lesy a statky Olomouc odhadly objem poničeného dřeva na zhruba 40 000 metrů krychlových, nejvíce postiženy jsou církevní lesy na Jesenicku, a to hlavně v okolí Rejvízu. Lesy města Olomouce odhadly poničené dřevo v objemu 15 000 metrů krychlových.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down