25.04.2016 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR mají zásobu semen smrku na deset let dopředu

Úroda smrkových šišek byla loni a předloni v České republice mimořádně vysoká. Semenářský závod státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Týništi nad Orlicí díky tomu bude mít zásobu smrkových semen téměř na deset let dopředu. Lesníci budou mít co sázet, i kdyby úroda šišek byla v následujících letech nulová. Řekla to ředitelka závodu Zuzana Neznajová.

"Minulé dva roky byly semenné. Souvisí to se suchem, protože smrky se při suchu cítí ohrožené a snaží se rozmnožit. Naposledy byly semenné roky v letech 2003 a 2004. Může se stát, že smrk nemusí po dalších osm až deset let zaplodit," řekla Neznajová. Důležité podle ní je to, že vysoká úroda byla loni rovnoměrně po celé České republice, protože semena pocházející ze smrků z jedné lesní oblasti, například z Podkrkonoší, nelze použít jinde.

Ne u všech dřevin ale byla loni situace tak příznivá jako u smrku. "Například buky měly nasazeno na kvetení a bohatou úrodu, ale letní přísušky způsobily opad a nedostatek osiva," uvedla Neznajová. Jednoroční výpadek by ale vysazování buku negativně ovlivnit neměl. Školkaři budou muset použít buková semena ze zásob, lesníci si také mohou poradit například přirozenou obnovou bukového lesa.

Semenářský závod v Týništi vnikl v roce 1971 a je největším svého druhu v Česku, ročně jeho asi 20 zaměstnanců podle výše úrody zpracuje 100 až 200 tun šišek. Hlavními odběrateli semen jsou lesní školky, například firem Wotan Forest, Lesoškolky Řečany nad Labem a Lescus Cetkovice. Pro potřeby lesních školek samotných Lesů ČR jde produkce v řádu procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down