15.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR mají ztráty kvůli podvodům

Roční ztráty státního podniku Lesy ČR kvůli podvodům se dřevem mohou podle auditu, který objednal ještě bývalý management firmy, dosáhnout dvou až tří miliard korun. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Současný ředitel LČR Jiří Novák analýzu svých předchůdců však zpochybňuje a tvrdí, že nyní už nemohou podvodníci rozkrádat dřevo a šidit stát tak jako dříve.

"Letos předpokládáme hrubý zisk kolem půl miliardy korun," uvedl Novák. Stamiliony podle analýzy ale mizí především tak, že se podvodně vykazuje kvalita, a tím i cena dřeva, kterou od státu nakupují soukromé firmy. Ty se pak o zisk mohou dělit se státními zaměstnanci. "Když se dřevo schválně zařadí do horší kvality a pak odveze na pilu, už na podvod nikdo nepřijde," vysvětlil nezávislý expert na lesnictví Zdeněk Domes. Podle něj tady nepochybně unikají státu velké peníze.
V materiálu, který má deník k dispozici, je například v rubrice "krádež cizí osobou" kalkulovaná ztráta téměř 130 milionů korun. Vlastní zaměstnanci Lesů pak údajně ročně nakradou dřeva za více než čtvrt miliardy korun.
Určité ztráty Novák ovšem připouští - ale není podle něj možné přesně říci, jak vysoké jsou. "Každopádně to nemohou být skoro tři miliardy korun. Tolik dřeva se prostě ukrást nedá, to je nesmysl," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down